MALINIAK (anonim, 84.10.19.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy skutki uboczne leku Ranlosin są obligatoryjne i występują u każdego?

WITAM,
UROLOG PRZEPISAŁ MI RANLOSIN.CZY RZECZYWIŚCIE OPISANE SKUTKI UBOCZNE TAKIE JAK WYSYPKA ŚWIĄD BIEGUNKA ZAPARCIA WYSIĘG Z NOSA I SZEREG INNYCH WYSTĘPUJĄ U KAŻDEGO I SĄ OBLIGATORYJNE?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Proszę obserwować swój organizm. Gdyby coś Pana zaniepokoiło, warto to skonsultować z lekarzem.

Maliniak (anonim, 5.173.194.)
około 5 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałem o tyh skutkach i wystąpiły obawy bo są dość poważne ale mam nadzieję że nie będzie tak źle.
Pozdrawiam

Każdy lek - także Ranlosin - może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne. Wszystkie one są wyszczególnione w ulotce dołączonej do leku.

Producent leku ma obowiązek poinformować pacjenta o wszystkich możliwych objawach niepożądanych, jakie mogą mieć związek ze stosowaniem jego preparatu, ale nie oznacza to, że u każdego wszystkie one się pojawią - nie są zatem obligatoryjne.

Informacja dołączona do leku zawiera ważne wskazówki, które należy przeanalizować przed jego zastosowaniem. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z Pana historią choroby.

Proszę z góry nie obawiać się o skutki, o których Pan pisze, które wcale nie muszą się pojawić, lecz skupić się na prawidłowej realizacji terapii, która jest kluczem do ich uniknięcia.

Obawa przed ewentualnymi skutkami ubocznymi może utrudniać proces leczenia i to właśnie ona może mieć większy wpływ na wystąpienie działań niepożądanych niż sam lek.

Stres przed sięgnięciem po lek może prowadzić do zaniechania terapii, co w skutkach może być dużo gorsze dla zdrowia niż ewentualne działania niepożądane, które mogą, a nie muszą wystąpić.

Ostrzeżeń zawartych w ulotce nie wolno bagatelizować, ale należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli lekarz zalecił jakiś lek, oznacza to, że uważa, iż przyjęcie go jest bardziej korzystne niż nieleczenie się.
Lek może, ale nie musi wywołać skutków ubocznych, natomiast nieleczona choroba może pogłębić się, wywołać niekorzystne zmiany w organizmie lub spowodować powikłania:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow