Alicja
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy Axia Conti daje ochronę antykoncepcyjną już od pierwszych dni stosowania?

Witam
Od paru dni zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Axia Conti. Wzięłam je zgodnie z zaleceniami ginekologa, od pierwszego dnia okresu i biorę je systematycznie, codziennie o tej samej porze. Moje miesiączki przeżywam bardzo lekko, zazwyczaj mam małe krwawienie i tym razem jest tak samo. Zdecydowałam się z chłopakiem na współżycie, doszło do wytrysku wewnątrz mnie. Moje pytanie brzmi: czy jest możliwe że zostałam zapłodniona? Tabletki na tamten moment brałam dopiero 3 dni i zasatanawima się czy to nie za wcześnie? Od tamtej pory, a nawet trochę wcześniej przestałam krwawić, przy 3 dniu, ale we wcześniejsze dni był on dość intensywny jak na moją osobę. Wiem, że tabletki nie dają 100% gwarancji ale czy jest taka możliwość przez to że nie mam już okresu, a tabletki biorę według zaleceń ginekologa?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

wskaźnik Pearla dla leku Axia Conti wynosi 0,80. Wskaźnik (indeks) Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło podczas regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejszą wartość ma wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji.

Jak widać więc tabletki Axia Conti, ale także inne hormonalne środki antykoncepcyjne są metodami skutecznymi. Niemniej sporadycznie zdarzają się nieplanowane ciąże - jest to bardziej prawdopodobne, jeśli kobieta nie stosuje tabletek prawidłowo, np. przyjmuje je nieregularnie lub pomija, lub jeśli pojawią się czynniki obniżające skuteczność leku.

Julia (anonim, 5.173.240.)
około 5 miesięcy temu

W ilu procentach lek axia conti daje pewność że nie znajdę w ciążę. Dodam że regularnie stosuje lek

Krwawienie pojawiające się w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie jest typowym okresem, tylko tzw. krwawieniem z odstawienia. Podczas pierwszych trzech miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm przyzwyczaja się do otrzymywania hormonów "z zewnątrz", dlatego też krwawienie z odstawienia może być bardzo skąpe, krótkie albo nie wystąpić w ogóle - jest to normalna, fizjologiczna reakcja organizmu i nie należy się tym przejmować. Proszę obserwować swój organizm podczas kolejnych miesięcy stosowania tabletek, jeśli mimo wszystko krwawienia wciąż będą skąpe - można ten fakt skonsultować z lekarzem. Na ten moment, moim zdaniem nie ma powodów do niepokoju. Dla pewności, może Pani wykonać test ciążowy.

Alicja
około 5 miesięcy temu

Co do okresu, to jest możliwe że po 3 dniach on mi się skończył? Może mają wpływ na to tabletki? Czy powinnam się obawiać?

Jeśli zaczęła Pani stosować lek pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, przyjmuje Pani tabletki regularnie, o stałych porach i nie pomija żadnej z nich - zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, jest Pani chroniona przed ciążą już od pierwszego dnia zażycia leku. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych sięga aż 99%. Istnieje zatem minimalne ryzyko, że zaszła Pani w ciążę, ale proszę obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do lekarza.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami dotyczącymi antykoncepcji hormonalnej:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji