Mucha (anonim, 83.4.94.)
około 29 dni temu, Warszawa

Czy stosowanie leków Acard i Neoparin w ciąży jest bepzieczne?

Witam, od 5 dni biorę zastrzyki Neoparin 40mg i tabletki acard. Z tego co wyczytałam to jeden i drugi lek rozrzedza krew. Jestem w ciąży, ale nigdy wcześniej nie poroniłam. Mam jedynie wysokie ciśnienie i wyleczoną insulinooporność. Czy przyjmowanie 2 leków na rozrzedzenie krwi nie zaszkodzi organizmowi i maluszkowi?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

O powodach, dla których lekarz prowadzący zdecydował o wprowadzeniu profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych, powinien poinformować Panią ginekolog.

Przypuszczalnie, zastosowanie leczenie ma na celu m.in. profilaktykę stanu przedrzucowkowego, którego ryzyko zwiększa się u ciężarnych cierpiących na nadciśnienie tętnicze. W badaniach udowodniono bowiem, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego rozpoczęte przed 16. tygodniem ciąży, bardzo istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Poza nadciśnieniem tętniczym rozwojowi stanu przedrzucawkowego sprzyjają też: otyłość, hiperinsulinemia, cukrzyca czy choroby nerek. Heparynę u ciężarnych stosuje się w przypadku stwierdzenia bądź zwiększonego ryzyka trombofilli, czyli skłonności do zakrzepicy żylnej lub rzadziej tętniczej. Na wystąpienie trombofilii także może mieć wpływ stwierdzone nadciśnienie.

Leczenie kwasem acetylosalicylowym (np. Acard) i heparynami drobnocząsteczkowymi (np. Neoparin) jest obecnie stosowane u coraz większej grupy kobiet ciężarnych. Jest to terapia uznawana za stosunkowo bezpieczną. Heparyny drobnocząsteczkowe nie przechodzą przez łożysko, dlatego są uważane za najbezpieczniejsze leki przeciwkrzepliwe w okresie ciąży. Jeśli lekarz zalecił stosowanie obu wspomnianych wyżej leków, w jego ocenie korzyści zdrowotne dla matki i płodu przewyższają ewentualne ryzyko, dlatego proszę stosować się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego.

Poniżej znajdzie Pani linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy-ciaza-plus
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow