---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Karol  (anonim, 37.248.213.) Warszawa 3 lata temu

Przerost gruczołu krokowego (prostaty) - jakich leków unikać?

Choruję na przerost gruczołu krokowego, przyjmuje tabletki Finaster 5 i Omnic Ocas. Czy są leki OTC na które powinienem uważać ? Czy mogę brać wszystkie leki przeciwbólowe ? Mam również problemy z żylakami, czy mogę przyjmować leki z diosminą lub dobezilatem wapnia ?

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji pomiędzy tamsulozyną (Omnic Ocas) i finasterydem (Finaster) a składnikami leków dostępnych bez recepty (OTC).

Istnieją jednak grupy leków sprzedawanych bez recepty, których zastosowanie jest przeciwwskazane w przypadku problemów z prostatą.

Należą do nich preparaty stosowanie w łagodzeniu objawów przeziębienia oraz leki przeciwalergiczne, dokładniej leki przeciwhistaminowe I generacji.

Jeśli chodzi o leki stosowane przeziębieniu należy unikać tych, w których składzie znajdują się substancje takie jak pseudoefedryna czy fenylefryna. Dotyczy to także substancji takich jak ksylometazolina, oksymetazolina czy nafazolina, obecnych w popularnych preparatach stosowanych w udrażnianiu nosa w formie kropli bądź aerozolu do nosa. Substancje te mogą bowiem przedostać się do krwiobiegu i wywołać działanie ogólnoustrojowe. Wspomniane wyżej związki działają obkurczająco na naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk błon śluzowych nosa, co wykorzystuje się w łagodzeniu kataru. Jednocześnie mogą one wywoływać skurcz mięśni gruczołu krokowego, przyczyniając się do zaburzeń w oddawaniu moczu.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku leków przeciwhistaminowych I generacji, które zmniejszając obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa i spojówek, znoszą przykre objawy alergii, mogą jednak powodować skurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i zatrzymanie moczu. Do tej grupy zalicza się m.in. chlorfeniraminę, feniraminę oraz triprolidynę - także obecne w preparatach stosowanych w przeziębieniu oraz dimehydrynat - składnik preparatów stosowanych w chorobie lokomocyjnej.

Poniżej zamieszczam linki z przykładami preparatów zawierających wspomniane substancje:
- ksylometazolina: https://www.gdziepolek.pl/substancje/xylometazoline, - oksymetazolina: https://www.gdziepolek.pl/substancje/oxymetazoline, -nafazolina: https://www.gdziepolek.pl/substancje/naphazoline, - fenylefryna: https://www.gdziepolek.pl/substancje/phenylephrine, -pseudoefedryna: https://www.gdziepolek.pl/substancje/pseudoephedrine, -feniramina: https://www.gdziepolek.pl/substancje/pheniramine, - chlorfeniramina: https://www.gdziepolek.pl/substancje/chlorphenamine, - triprolidyna: https://www.gdziepolek.pl/substancje/triprolidine, - dimenhydrynat: https://www.gdziepolek.pl/substancje/dimenhydrynat.

Wymienione wyżej substancje lecznicze podaje się jako przykłady leków, po które najczęściej sięgajmy samodzielnie. Pacjenci z przerostem gruczołu krokowego powinni jednak zachować szczególną ostrożność. Najlepiej przed zażyciem każdego leku zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty.

Poniżej znajdzie Pan linki do artykułów, które mogą okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-wyleczyc-chora-prostate https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły

    )