Mama (anonim, 5.173.234.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli lekarka wypisała pełnoletniej córce lek Auroxetyn bez zniżki?

Jestem mama 20-letniej niepełnosprawnej córki leczonej Auroxetynem 40 mg w związku z objawami ADHD.Nagle Pani doktor wpisała ten lęk bez ryczałtu tłumacząc ze to tylko do 18 lat.Do kogo mam się zwrócić w tej sytuacji o pomoc?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Według obwieszczenia refundacyjnego wszystkie produkty z atomoksetyną (m.in. Auroxetyn, ale także Konaten, Strattera, Atomoxetyna Neuroharma czy Atomoksetyna Medice) mają identyczne wskazania refundacyjne: "Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami, takimi jak: tiki, zespół Tourette’a, zaburzenia lękowe lub z udokumentowaną nietolerancją bądź niepowodzeniem terapii lekami psychostymulującymi jako element pełnego programu leczenia u dzieci od 6 roku życia oraz u młodzieży".

Zniżka należy się więc tylko pacjentom w określonym wieku. Córka mając lat 20 jest pełnoletnia, jest zatem osobą dorosłą. Nie kwalifikuje się więc do wskazań refundacyjnych obejmujących dzieci i młodzież. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke

Taki zapis dotyczący prawa do zniżki obowiązuje co najmniej od czerwca 2019 roku (wcześniejszych obwieszczeń już nie sprawdzałam). Ponieważ w mojej ocenie nie został popełniony błąd przy przepisywaniu leku i wskazywaniu jego odpłatności, trudno mi Pani doradzać, o jakiego rodzaju "pomoc" mogłaby się Pani zwrócić.

Rozumiem, że jest Pani zaskoczona sytuacją, ale jeśli chodzi o wcześniej wystawiane recepty (pomiędzy uzyskaniem przez córkę pełnoletniości, a przedostatnią wizytą) - być może lekarka nie miała świadomości tych ograniczeń w przepisywaniu leku na zniżkę lub nie zareagowała odpowiednio na wiek pacjenta - trudno mi powiedzieć.

Załączam dodatkowe informacje o leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/98993/auroxetyn-kapsulki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/98993/auroxetyn-kapsulki/ulotka
oraz nasze opracowania, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/adhd
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/adhd-choroba-czy-wymysl