Mysz_ka (anonim, 83.242.112.)
około 5 miesięcy temu, Śródmieście

Czy po pierwszym opakowaniu Atywia Daily powinnam wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę?

Dzień dobry. Od miesiąca stosuje tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Zaczęłam przyjmować je w 3 dzień miesiączki. Jest to moja pierwsza antykoncepcja w życiu. Przyjmowałam je regularnie codziennie o tej samej porze, w trakcie przyjmowania wystąpiło kilka razy lekkie plamienie W 20 i 21 dzień cyklu doszło do zbliżenia.. Dostałam miesiączkę ( krwawienie z odstawienia) przy drugiej tabletce placebo. Obecnie do niedzieli przyjmuje jeszcze tabletki placebo i w niedzielę zaczynam kolejne opakowanie. Czy w tym przypadku mogę normalnie zacząć w niedzielę kolejne opakowanie tabletek czy wykonać jeszcze test ciążowy w celu wykluczenia ciąży?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 5 miesięcy temu

Po przyjęciu ostatniej zielonej tabletki (placebo) należy rozpocząć nowy blister niezależnie od tego czy krwawienie się zakończyło czy nie.
Zastosowanie leku w ten sposób zapewnia ciągłą ochronę antykoncepcyjną od pierwszej tabletki nowego opakowania.

Aby ułatwić sobie stosowanie preparatu może Pani wykorzystać zestaw naklejek dołączonych do opakowania. Proszę wybrać naklejkę rozpoczynającą się od niedzieli i nakleić w górnej części blistra w miejscu "Tutaj przyklej naklejkę z dniami tygodnia". Ułatwi to kontrolę czy na pewno konkretnego dnia zażyła Pani tabletkę.

Mysz_ka (anonim, 83.242.112.)
około 5 miesięcy temu

Czyli mimo że pierwsze opakowanie tabletek wzięłam w 3 dzień miesiączki, kolejne zaczynam zgodnie w niedzielę to od tego pierwszego dnia zażycia tabletki jestem już zabezpieczona?

Jak widać zatem tabletki mają wpływ na przebieg krwawienia w Pani przypadku. Należy się cieszyć, że krwawienie nie jest bolesne - może to być dodatkową zaletą stosowania preparatu.

Mysz_ka (anonim, 83.242.112.)
około 5 miesięcy temu

Dodam jeszcze że mój "prawdziwy okres" był zawsze bardzo obfity i bolesny.Pierwsze i obecne " krwawienie z odstawienia" jest obfite lecz pierwszy raz nie bolał mnie brzuch i nie musiałam zażywać silnych leków przeciwbólowych.

Mysz_ka (anonim, 83.242.112.)
około 5 miesięcy temu

Czyli w tym przypadku nie powinnam się martwić obfitością?
A jeśli chodzi o drugi blister tabletek,czyli przyjmując je teraz od niedzieli tak jak powinnam zacząć,jestem już zabezpieczona od pierwszego dnia przyjmowania tabletek ?

Lek niezbyt często może powodować zmiany krwawień w postaci miesiączek krwotocznych, skąpych, rzadko występujących oraz całkowitego ich braku. Wpływ tabletek na rodzaj krwawienia może być zatem zróżnicowany.

Mysz_ka (anonim, 31.1.235.)
około 5 miesięcy temu

Dodatkowo zadam jedno pytanie: krwawienie z odstawienia nie jest bardzo skąpe- wręcz przeciwnie w miarę obfite i przypomina moją naturalną miesiączke, czy to normalne? Wracając do odpowiedzi bardzo dziękuję, gdyż ma Pani racje wszystko przyjmowałam regularnie, zażywałam jedynie kilka razy witaminy Vitotal dla kobiet ale rano o godzinie 9-10 a tabletki przyjmuje o 19 wiec wszystko w porządku. Jest to moja pierwsza antykoncepcja w życiu więc jestem troszkę zestresowana tym wszystkim.

Z Pani wpisu nie wynika, aby zaistniały okoliczności stawiające pod znakiem zapytania skuteczność antykoncepcji. Decyzja o wykonaniu testu należy zatem do Pani - jeśli chce go Pani wykonać, aby "dodatkowo się upewnić", to oczywiście może Pani go zrobić. Załączam dodatkowe informacje na temat tych produktów:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic
Szczegółowe wyjaśnienia załączam poniżej - jeśli z jakiegoś powodu ma Pani innego rodzaju wątpliwość, to proszę zadać dodatkowe pytanie w wym wątku.

Jeżeli nie rozpoczęła Pani Atywia Daily pierwszym dniu miesiączki, ale dopiero w trzecim, to konieczne było stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni. Z Pani wpisu wynika, że w tym czasie w ogóle nie dochodziło do współżycia.

Podczas stosowania doustnych produktów antykoncepcyjnych może wystąpić nieregularne krwawienie (plamienie lub krwawienie śródcykliczne), zwłaszcza w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek. Przy pierwszym opakowaniu tabletek takie sporadyczne plamienia nie są zatem powodem do niepokoju. Jeśli przyjmowała Pani lek systematycznie, prawidłowo, nie wystąpiły wymioty, ciężka biegunka i nie zażywała Pani leków osłabiających działania antykoncepcji, to plamienia nie świadczą o obniżeniu działania antykoncepcyjnego tabletek. Podobnie, jeśli lek jest stosowany prawidłowo, to jego skuteczność w zapobieganiu ciąży jest bardzo wysoka.

Podczas 7 dni w czasie których przyjmuje się zielone tabletki placebo powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Krwawienie to zwykle rozpoczyna się 2 lub 3 dni po przyjęciu ostatniej białej tabletki. W Pani przypadku krwawienie to pojawiło się zatem prawidłowo.

Poniżej zostawiam także dodatkowe informacje o leku oraz nasze opracowania dotyczące antykoncepcji, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92353/atywia-daily-tabletki-powlekane/apteki/w-srodmiesciu
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92353/atywia-daily-tabletki-powlekane/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji