Majka (anonim, 5.173.156.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Co powinnam zrobić, jeśli współżyłam w ostatni dzień 7-dniowej przerwy, a kolejnego dnia odstawiłam tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mam pytanie odnośnie antykoncepcji hormonalnej. Stosowałam od stycznia przez pełne 5 miesięcy Belare. W maju odstawiłam, ponieważ zauważyłam dużo skutków ubocznych. W wrześniu podjęłam kolejna próbę zmiany tabletek - Elin. 11 października biorąc ostatnia tabletkę skończyłam opakowanie, ale również zauważyłam skutki uboczne (gromadzenie się wody w organizmie) i postanowiłam już odstawić na stałe. Moje pytanie brzmi czy nie zajdę w ciąże jeśli stosunek był 10 i 11 października do końca? Wszystkie wcześniejsze stosunki były tak zwane „przerywane„ Dodam ze w czerwcu miałam laparoskopię (ciąża pozamaciczna). Mogę z czystym sumieniem odstawić czy dla pewności lepiej zażyć jeszcze drugie opakowanie? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli partner się zabezpieczył, to wydaje się, że ochrona przed ciążą została zachowana.

Mama Tosi (anonim, 185.56.211.)
około 2 miesięcy temu

Dzień dobry :)odstawiłam tabletki antykoncepcyjne ponieważ miałam wiele skutków ubocznych po paru dniach po odstawieniu współżyłam ,ale partner się zabezpieczył czy jest jakieś ryzyko ciąży?

Nie ma za co ;)

Majka (anonim, 5.173.156.)
około 4 miesięcy temu

Bardzo dziękuje za odpowiedź

Rozumiem, bardzo dziękuję za sprostowanie mojej odpowiedzi. Jeśli stosunek był w przedostatnim i w ostatnim dniu stosowania tabletek aktywnych leku Elin, to jest Pani chroniona przed ciążą jeszcze przez kolejne 7 dni, w związku z czym może Pani "z czystym sumieniem" odstawić lek.

Majka (anonim, 5.173.156.)
około 4 miesięcy temu

Współżyłam w ostatnim dniu wzięcia tabletki a nie w ostatnim dniu 7-dniowej przerwy.
11 października wzięłam ostatnia tabletkę teraz przypada 7- dniowa przerwa na miesiączkę i kolejna tabletkę powinnam wziąć 19 października

Biorąc pod uwagę, że współżyła Pani w ostatni dzień 7-dniowej przerwy - kwestia ochrony przed ciążą jest tutaj dyskusyjna.

Substancja czynna leku Elin zatrzymuje owulację i powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, który staje się nieprzyjazny dla plemników, więc teoretycznie do zapłodnienia nie powinno dojść, jednak żywotność plemników wynosi do 5 dni, a w kolejne 4 dni od momentu współżycia lek już nie działa, w związku z czym może istnieć ryzyko ciąży pod warunkiem, że w tak krótkim czasie po zaprzestaniu zażywania pigułek dojdzie do owulacji - teoretycznie przy bardzo krótkich cyklach jest to możliwe.

Proszę pamiętać, że do 5 dób od stosunku można zażyć "tabletkę po":
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/tabletka-po

jednak lepszym wyjściem wydaje mi się kontynuowanie kolejnego opakowania, np. przez kolejnych 7 dni i stosowanie prezerwatywy podczas stosunku, jeśli takowy miałby jeszcze mieć miejsce, aby zabezpieczyć kolejne stosunki przed odstawieniem tabletek.

Jeśli jednak nie zdecyduje się Pani na żadne z powyższych rozwiązań - najlepiej dla pewności wykonać test ciążowy minimum 7-12 dni po stosunku:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/test-ciazowy