Zatroskana (anonim, 94.254.184.)
około 16 dni temu, Warszawa

Czy jeśli widzę, że stan mojego 3-miesięcznego dziecka nie jest najgorszy, to mogę nie podawać mu leku Nebbud zleconego przez lekarza, lecz wykonywać tylko inhalacje z soli fizjologicznej?

3 miesięczny syn ma katar od 10 dni, od 4 jest go mniej z kolei spływa po ściance gardła, nie kaszle. Po badaniu lekarz stwierdził, że osłuchowo jest czysty, jednakże zaflegmiony. Zlecił inhalacje z Nebbud - u rano i wieczorem. Obawiam się podać steryd tak małemu dziecku, kiedy widzę że jego stan nie jest najgorszy - dziecko pogodne, jedynie ma słabszy apetyt, lecz w nocy nadrabia. Czy inhalacje z soli fizjologicznej wystarczą?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pytanie należy skierować do lekarza, który osłuchał dziecko. Farmaceuta drogą internetowej porady nie odpowie Pani na pytanie dotyczące stosowania leków u malca, którego nie mamy okazji osłuchać, a nawet - nie należy to do naszych kompetencji.

Tak, jak wspomniałam - podstawą do zalecenia leku Nebbud jest osłuchanie dziecka - nie wychwyci Pani swoim uchem tego, co może wysłuchać lekarz za pomocą stetoskopu, dlatego Pani może się wydawać, że dziecko jest zdrowe i pogodne, a jego układ oddechowy może "mówić" zupełnie co innego. Poza tym - w tej chwili dziecko może być zdrowe, ale za kilka dni zalegająca wydzielina może doprowadzić do zapalenia oskrzeli lub płuc - o co u małych dzieci nietrudno.
Jeśli już na tym etapie lekarz widzi przesłanki do zastosowania leku Nebbud, oznacza to, że stara się zrobić wszystko, aby uchronić dziecko przed poważniejszą chorobą - takie jest moje zdanie.

Proszę pamiętać, że inhalacje z soli fizjologicznej nawilżą śluzówkę dróg oddechowych i wspomogą ruch rzęsek, ale jeśli w drogach oddechowych są zmiany, to sól fizjologiczna ani ich nie zniesie, ani nie zapobiegnie stanowi zapalnemu. Może wspomóc leczenie środkiem Nebbud, np. stosowana między inhalacjami, ale sama nie zapewni takiego samego działania jak steryd.

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że należy zaufać lekarzowi, jednak decyzja należy do Pani. W mojej ocenie, gdyby inhalacje z soli fizjologicznej wystarczyły, lekarz na pewno nie zapisał by dziecku leku Nebbud.

Być może pomocny okaże się nasz artykuł:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-sterydy-sa-bezpieczne