Grażyna (anonim, 188.146.228.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy istnieje zwiększone ryzyko ciąży, jeśli podczas stosowania Vines przyjmowałam ponad 1000 mg witaminy C, a następnie gwałtownie ją odstawiłam?

Witam. Czy jeżeli z dnia na dzień odstawiłam branie witaminy C, to ochrona leku Vines jest zaburzona? Byłam chora i przez kilka dni brałam witaminę C w dawce powyżej 1000mg dziennie (jedna lub dwie tabletki 1000mg i parę tabletek rutinoscorbin). Obecnie nie biorę już w ogóle. Współżyłam ostatnio 5 września (czwarta tabletka w blistrze), witaminę zaczęłam brać 9 września (ósma tabletka w blistrze). Czy istnieje zwiększone ryzyko ciąży? Dodam, że witaminę przyjmowałam w odstępie większym niż 4 godziny od antykoncepcji, aby tabletka Vines zdążyła się wchłonąć.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie ma za co ;)

Grażyna (anonim, 5.173.33.)
około 5 miesięcy temu

Super dziękuję strasznie za merytoryczną odpowiedź!! Uratowała mi Pani dzień ❤️

Jeśli odstawiła Pani witaminę C nie krócej niż 7 dni temu, może Pani aktualnie współżyć bez zabezpieczenia.

Grażyna (anonim, 188.146.228.)
około 5 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Czy w takim razie mogę bezpiecznie współżyć jeżeli odstawienie nastąpiło kilka dni temu? Czy jest wskazana dodatkowa antykoncepcja w postaci prezerwatywy?

Jeśli przyjmowała Pani witaminę C w ponad 4-godzinnym odstępie od antykoncepcji, to skuteczność antykoncepcji była jak najbardziej zachowana, także w tym okresie w którym Pani współżyła.

Natomiast nagłe odstawienie witaminy C gwałtownie obniża poziom estrogenów we krwi, zwiększając ryzyko owulacji i nieplanowanej ciąży, w związku z czym niewykluczone, że odstawienie dużej dawki witaminy C mogło zaburzyć skuteczność antykoncepcji.

Jeśli nie współżyła Pani w okresie, w którym odstawiła Pani witaminę C, to ryzyko ciąży nie jest zwiększone.

Proponuję Pani na przyszłość nie stosować większej dawki witaminy C niż 1000 mg, a jeśli będzie chciała ją Pani odstawić, to stopniowo zmniejszać dawkę.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje