Ola889 (anonim, 78.8.237.)
około miesiąca temu, Warszawa

Pogorszenie stanu skóry na początku terapii przeciwtrądzikowej retinoidami

Czy to normalne, że odkąd uzyłam kremu (dzisiaj jest trzeci raz) trądzik bardzo mi się nasilił? Może to nie ma związku z żelem ale nigdy nie miałam tak nie ładnej cery

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Differin to preparat w formie żelu zawierający adapalen - substancję zaliczaną do grupy retinoidów. Leki z tej grupy hamują produkcję łoju, działają przeciwzapalnie i złuszczająco. Należy mieć jednak świadomość, że efekt ich działania nie jest natychmiastowy - poprawę stanu skóry obserwuje się zwykle po 4-8 tygodniach leczenia, niekiedy nawet później. W pierwszych tygodniach leczenia może dojść do przejściowego pogorszenia stanu skóry. Wynika to z działania przeciwzapalnego adapalenu i jego wpływu na przemiany zachodzące w obrębie zaskórników, które mogą przyczyniać się do powstawania grudek i krost - jest to zjawisko zwane "zakwitem trądziku". W tym czasie, często obserwuje się także znaczne podrażnienie skóry, które może się objawiać m.in. wystąpieniem rumienia lub znacznym wysuszeniem skóry. Na szczęście, wraz z upływem czasu wspomniane efekty uboczne mijają.

Niezwykle ważna jest w tym czasie właściwa pielęgnacja skóry. Warto sięgnąć po dermokosmetyki dedykowane osobom stosującym terapię retinoidami o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym. Poniżej znajdzie Pani przykłady wspomnianych produktów:
- Bioderma Sebium Hydra:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/69734/bioderma-sebium-hydra-krem/apteki
- La Roche Effaclar H:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89535/la-roche-posay-effaclar-h-kojaco-nawilzajacy-krem-myjacy-krem/aptek
- Iwostin Purritin Rehydrin:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/38674/iwostin-purritin-rehydrin-krem-przywracajacy-nawilzenie-krem/apteki

Należy zrezygnować z typowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, które mogą wysuszać i podrażniać skórę. Należy unikać również ekspozycji na promienie UV, a w ciągu dnia używać kremu z filtrem ochronnym.

Więcej informacji o leku Differin znajdzie Pani w ulotce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23597/differin-zel/ulotka

Zachęcam również do lektury artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-tradziku-mlodzienczym
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-tradziku-u-doroslych