Ola (anonim, 155.133.20.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Co mam zrobić, jeśli apteka wydała mi lek z krótkim terminem ważności?

W dniu 11 lipca wykupiłam 3 opakowania Wellbutrinu 150 mg przeznaczone do kontynuacji terapii. Kończyłam wcześniejsze opakowanie i przyjmowanie nowego zakupionego leku rozpoczęłam od początku sierpnia. Pod koniec sierpnia zorientowałam się, że ważność wszystkich opakowań kończy się we wrześniu 2020. Skontaktowałam się z apteką, ale odmówiono mi wymiany dwóch nieotwartych opakowań, zaproponowano jedno, bo zdaniem farmaceutki w chwili sprzedaży lek nie był przeterminowany i jej zdaniem od 11 lipca już go powinnam zużyć. Apteka twierdzi, że cena leku była niższa z powodu terminu, jednak przy kasie nikt mnie o tym nie poinformował (kto przy zdrowych zmysłach kupuje lek z krótką datą ważności , jeśli terapia ma trwać dłużej). Lek znalazłam na Państwa stronie i zgłosiłam się tam, gdzie były dostępne trzy opakowania, cena nie była podana. Co mam zrobić w tej sytuacji? Jak rozmawiać z apteką? Wellbutrin jest drogim preparatem, średnia cena 1 opakowania to ok. 150 złotych.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

123 (anonim, 31.60.54.)
około 5 miesięcy temu

Miesiąc, dwa czy nawet rok po dacie ważności tabletka nie będzie zbytnio odstawać od specyfikacji jeśli lek był właściwie przechowywany, już nie przesadzajcie...

Lek można stosować do końca terminu ważności podanego na opakowaniu. Do tego czasu prawidłowo przechowywany produkt zachowuje swoje właściwości i jest skuteczny oraz bezpieczny. Zakazany jest natomiast obrót produktami leczniczymi (sprzedaż), w odniesieniu do których upłynął termin ważności. Dobrą praktyką jest sprawdzenie przy wydawaniu leku - na podstawie podanego na recepcie dawkowania - czy pacjent będzie w stanie zużyć wydawaną ilość w terminie ważności preparatu. W przypadku leków z krótkim terminem ważności dobrą i powszechną praktyką jest także informowanie pacjenta o powyższym fakcie, aby upewnić się, że akceptuje on tę sytuację i rozumie, do kiedy można stosować preparat.

W wielu przypadkach pacjenci zgadzają się na zakup leku z niezbyt długim terminem ważności, jeśli są w stanie zużyć opakowanie na czas, a cena jest atrakcyjna.

W opisanej sytuacji proponuję przede wszystkim zorientować się, czy propozycja apteki (przyjęcie zwrotu jednego opakowania) jest rzeczywiści nie do przyjęcia. Kluczowa jest faktyczna data ważności - możliwe, że lek jest ważny do końca września. Jeśli zaczęła Pani nowe opakowanie z początkiem sierpnia, być może z jednostek dawkowania wynika możliwość zużycia w terminie ważności dwóch opakowań leku w całości lub prawie w całości.

Wszelkie kwestie sporne najlepiej przedyskutować z kierownikiem apteki. Załączam dodatkowe opracowanie:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-mozna-zwrocic-do-apteki