Jaro (anonim, 185.239.42.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Czy Dexilant jest lepszym lekiem od Mesopralu?

Czy dexilant jest lepszym lekiem od mesaprolu

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Mesopral jedt lekiem wydawanym z przepisu lekarza, a więc decyzja o zwiększeniu dawki czy częstszym przyjmowaniu leku należy do kompetencji lekarza, z którym należy się skontaktować.

Jaro (anonim, 185.239.42.)
około 5 miesięcy temu

Mam pytanie biore mesopral 40mg rano czy przed spaniem moge wziasc 20 mg mesopralu czy ta dawka jest bezpieczna biorac 60 mg przez tydzien przy mocnym refluxsie

Nie istnieje lek o nazwie "Mesaprol". Jeśli chodzi o Mesopral, proszę czytać dalej.

Nie ma leków "lepszych" i "gorszych", są leki lepiej lub gorzej dobrane. Wszystko zależy od tego u kogo i z jakiego powodu lek ma być stosowany.

Zarówno Mesopral jak i Dexilant należą do inhibitorów pompy protonowej, czyli zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Esomeprazol - substancja czynna leku Mesopral - zmniejsza wydzielanie żołądkowe ok. 60 min po podaniu . Działanie utrzymuje się ok. 72 godziny. Podczas długotrwałego stosowania leku wydzielanie kwasu żołądkowego po 6–7 godzinach jest zahamowane jest w ok. 90%.

Esomeprazol jest wrażliwy na działanie soku żołądkowego, dlatego podawany jest w postaci kapsułek lub tabletek dojelitowych.

Dekslanzoprazol - składnik aktywny leku Dexilant działa 2-etapowo. Postać farmaceutyczna produktu leczniczego Dexilant oparta jest na technologii podwójnego opóźnionego uwalniania. Pierwszy szczyt działania leku występuje 1 do 2 godzin po podaniu, a drugi w ciągu 4 do 5 godzin.

Pierwsza część leku jest wchłaniana szybko w dwunastnicy, a druga uwalnia się znacznie później w dalszym odcinku jelita cienkiego. Dekslansoprazol wykazuje dzięki temu dwa szczyty stężenia we krwi w odstępie kilku godzin.

Wydłużenie obecności leku we krwi powoduje, że może on być stosowany o różnych porach dnia oraz przed dowolnym posiłkiem, co jest wygodne dla wielu pacjentów.

Dekslanzoprazol ma także silniejszy od pozostałych leków z tej grupy wpływ na nocne wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pozwala na leczenie nocnej zgagi i towarzyszących jej zaburzeń zasypiania.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-helicobacter-pylori
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zgaga