anonim123.902
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Co zrobić, jeśli 2 godziny przed zażyciem Axia Conti wypiłam sok żurawinowy?

Proszę pomocy stosuje tabletki axia conti i się do wiedziałam dzisiaj że sok żurawinowy może źle wpłynąć na skuteczność pigułek,bo wątroba wtedy będzie zajęta a wypiłam wtedy herbate z żurawiną a potem sok. Dodam, że wypiłam sok 18 a tabletki brałam o 20.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie ma za co, wszystkiego dobrego ;)

anonim123.902
około 7 miesięcy temu

Dziękuje bardzo i miłego dnia 😊

Nie, nie wpływa.

anonim123.902
około 7 miesięcy temu

Wyjaśnie o jakie pytanie mi chodziło, że czy przed braniem i po braniu tabletki (nigdy podczas) nie wpływa jakoś na problem wchłonięcia poprzez soku żurawinowego również pomarańczowego? ?(zero wymiotów ani niepokojących rzeczy)

anonim123.902
około 7 miesięcy temu

Czyli nic się nie stało? Nie pojawiły się wymioty ani nic innego. Podczas brania tabletek nigdy nie pije soku tylko ewentualnie łyczek wody.

Tabletek antykoncepcyjnych nie należy popijać niektórymi sokami (np. grejpfrutowym czy pomarańczowym). Zawarte w nich składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm etynyloestradiolu – głównego składnika dwuskładnikowych środków zapobiegających ciąży.

Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek. Nie doprowadzi to jednak do zmniejszenia skuteczności ich działania, lecz może spowodować zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności, bóle brzucha czy tkliwość piersi.

Picie soków, w tym soku żurawinowego czy herbaty z żurawiną podczas zażywania pigułek Axia Conti nie jest przeciwwskazane - nie musi być on wykluczony z diety i można go spożywać, ale tak jak wspomniałam wyżej, nie zaleca się popijania tabletek sokiem, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, jak nudności, które mogą prowadzić do wymiotów, a te już wpływają na skuteczność środków antykoncepcyjnych.

Wymioty występujące w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia tabletki, mogą sprawić, że składniki pigułki nie zostaną wchłonięte, więc nie będą w stanie przeciwdziałać ciąży, dlatego też pomiędzy spożyciem soku z cytrusów a zastosowaniem tabletki powinny upłynąć co najmniej 4 godziny. Pozwoli to na bezpieczne wchłonięcie się składników tabletki, a ewentualne działania niepożądane, np. wymioty nie będą już wpływać na jej skuteczność.

Nie opisuje Pani, aby wydarzyło się cokolwiek niepokojącego, np. wymioty, zatem nie ma powodów do tego, aby obawiać się o skuteczność tabletek Axia Conti. Pani wpis nie zawiera jednak pytania, więc nie do końca wiem, w czym jeszcze mogłabym pomóc.

Pełną listę środków mogących osłabiać skuteczność antykoncepcji znajdzie Pani tutaj:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje