Zmartwiona mama. (anonim, 37.225.21.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Czy obniżona temperatura przy infekcji u dziecka jest normalna?

Witam. Mój 7msc syn ma zapalenie dolnych dróg oddechowych, przyjmuje antybiotyk, w dzien czuje się dobrze nie jest marudny je normalnie. Jednak po badaniu temperatury jest ona nieco obniżona 35.8 /36 stopni czy taki stan jest normalny?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Prawidłowa temperatura ciała powinna zawierać się w przedziale mniej więcej 36,4-37 stopni Celsjusza. Będzie ona różnić się w zależności od miejsca pomiaru.

W przypadku uzyskiwania zbyt niskiego wyniku, w pierwszej kolejności należy wykluczyć błąd pomiaru. Najlepiej powtórzyć pomiar za pomocą innego, sprawdzonego termometru. Można ponadto zmierzyć temperaturę u kilku zdrowych osób, aby zweryfikować, jakie wyniki pokazuje u nich wykorzystywany przez Panią sprzęt. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jaki-termometr-wybrac

Warto także sprawdzić, czy dziecko nie jest z jakiegoś powodu wychłodzone (przeciągi, nieodpowiednia odzież) - wprawdzie mamy lato, jednak najmniejsze dzieci nie mają w pełni rozwiniętej termoregulacji.

Obniżona temperatura ciała może być związana z infekcją i tzw. "osłabieniem", czyli zmniejszoną produkcją ciepła. Pilnej porady lekarza należy zasięgnąć, gdyby temperatura spadła poniżej 35 stopni Celsjusza lub gdyby przy obecnych pomiarach ogólny stan dziecka pogorszył się.

Przedłużające utrzymywanie się obniżonej temperatury ciała u niemowlęcia także powinno skłonić Panią do konsultacji z pediatrą, ponieważ może wynikać także z innych schorzeń np. endokrynologicznych.

Załączam dodatkową opinię:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/18839/czy-temperatura-35-5-stopnia-celsjusza-jest-grozna