77anette (anonim, 89.64.56.)
około 13 dni temu, Warszawa

Jak długo stosować Microgynon jeśli chcę przesunąć miesiączkę i czy mogę go przyjmować, jeśli cierpię na chorobę Hashimoto i łuszczycowe zapalenie stawów?

Dzień dobry, dzisiaj mój 1 dzień miesiączki. Za m-c mam ważny wyjazd. Zależy mi na przesunięciu miesiączki o ok. tydzień (tak żebym dostała miesiaczkę po 7 września). Nie stosuję antykoncepcyji hormonalnej ze względu na chorobę Hashimoto (codziennie Euthyrox) i ŁZS (w środy Methotreksat). Dostałam receptę na Microgynon, ale nadal mam wątpliwości. Jak długo powinnam go zażywac i czy mogę przy tych lekach, które przyjmuję.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

P (anonim, 188.146.190.)
około 12 dni temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: niezgodność z zasadami społeczności.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Jeśli postąpi Pani za radą lekarza (rozpoczęcie drugiego opakowania bez 7 dni przerwy), to opóźni Pani "duże" krwawienie z odstawienia, natomiast w czasie stosowania tabletek z drugiego blistra może wystąpić niewielkie krwawienie śródcykliczne lub plamienie. Takie krwawienia mogą, chociaż nie muszą wystąpić, ale jest ryzyko, że pojawią się w czasie wyjazdu.

77anette (anonim, 89.64.56.)
około 12 dni temu

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Ponieważ mam 30 dniowy cykl, bałam się że dostanę miesiaczkę 1 września (teraz dostałam 1 sierpnia) Natomiast po zażyciu tabletek miesiaczkę powinnam dostać wcześniej czyli jak Pani pisała ok 24 sierpnia. Wtedy na sam wyjazd (1 do 6 września) już powinno być po miesiączce. Lekarz sugerował żebym nie robiła 7 dniowej przerwy chcąc przesunac miesiaczke do przodu. W tym przypadku chyba lepiej wybrać tylko jedno opakowanie z nadzieją ze juz będzie po miesiączce niż przesuwać ją do przodu. Prawda?

Jeżeli w ostatnim miesiącu nie stosowała Pani antykoncepcji hormonalnej, to przyjmowanie tabletek Microgynon należy rozpocząć w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego (tzn. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego. Jednak w takim przypadku podczas pierwszego cyklu przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.

Jeśli rozpocznie Pani opakowanie dzisiaj, w pierwszy dzień miesiączki, to przez kolejne 21 dni będzie Pani zażywać tabletki hormonalne, a następnie zaczyna się 7 dni przerwy, podczas której nie przyjmuje się tabletek. W tych dniach (zwykle po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki) rozpoczyna się krwawienie z odstawienia, które może trwać jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

Jak widać, przy takim postępowaniu krwawienie z odstawienia (nie jest to fizjologiczna miesiączka) powinno wystąpić około 24 sierpnia i najprawdopodobniej utrzyma się przez kilka dni. Nie spowoduje to przesunięcia krwawienia "do przodu", natomiast 7 września nie powinna Pani już krwawić, do tego czasu krwawienie z odstawienia najpewniej się zakończy.

Takie są informacje, jakie mogę Pani udzielić z farmaceutycznego punktu widzenia, opisujące jak wygląda standardowe stosowanie leku i przebieg zdarzeń podczas jego przyjmowania. Warto zwrócić uwagę, że w czasie przyjmowania leku Microgynon 21 w pierwszych kilku miesiącach mogą występować nieregularne krwawienia z dróg rodnych (plamienia lub krwawienia śródcykliczne). Mogą, ale nie muszą - trudno mi powiedzieć, czy wystąpią. Jeśli zależało Pani na jakimś konkretnym efekcie związanym z miesiączką i precyzyjną datą krwawienia, to dokładną instrukcję dotyczącą sposobu zażywania powinna Pani uzyskać u ginekologa.

Jeśli chodzi o łączenie z innymi lekami i schorzenia współistniejące, to lekarstwa można przyjmować łącznie tylko wówczas, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa oraz na jakie dodatkowe schorzenia cierpi. Jeśli podała Pani informacje o stosowanych lekach, chorobie tarczycy i ŁZS u ginekologa, to należy założyć, że dokonał on oceny stosunku korzyści do ryzyka w Pani indywidualnym przypadku przepisując Pani Microgynon 21.

Ze swojej strony mogę - nie wchodząc w kompetencje lekarza - przekazać informacje, jakie są dostępne na temat łączenia tabletek antykoncepcyjnych z lekiem Euthyrox i Methotrexat.

Doustne estrogeny (takie jak zawarty w tabletkach Microgynon 21 etynyloestradiol) mogą osłabiać działanie tyroksyny (składnik leku Euthyrox) w wyniku zwiększania poziomu globuliny wiążącej tyroksynę. Nie oznacza to bezwzględnego zakazu łączenia leków, ale pacjentki z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać większych dawek tyroksyny podczas jednoczesnego stosowania doustnych estrogenów, co wymaga po prostu uważności i odpowiedniego nadzoru ze strony lekarza.

Jeśli chodzi o doustne środki antykoncepcyjne to są one wymienione w ulotce leku, jako mogące potencjalnie wchodzić w interakcje z metotreksatem (najprawdopodobniej wskutek wypierania go z połączeń z białkami). Nie znajduję jednak informacji o klinicznej istotności tego oddziaływania.

Załączam dodatkowe informacje o Microgynon 21:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/48863/microgynon-21-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/48863/microgynon-21-tabletki-powlekane/ulotka