Kajra (anonim, 89.64.60.)
około 12 dni temu, Warszawa

Czy plamienie występujące przy zmianie tabletek z Aidee na Mywy osłabia skuteczność antykoncepcji?

Witam
Zmieniłam tabletki Aidee 21 tabl. 0,03 mg etynloestradiolu+ 0,02 mg dienogestu na Mywy 24+4 tabl. 0,02 mg etynyloestradiolu+0,03 drospirenonu. Ostatnia tabletke aidee wziełam w niedziele a w poniedziałek juz Mywy bez przerwy 7 dniowej aby zachować antykoncepcje. Natomiast w środe wystąpiło normlanie krwawienie tka jak zawsze przy aidee , jest słabsze ale jest ? jestem zaniepokojna czemu tak sie stało skoro przerwy nie było, czy to minie ? Czy antykoncepcja jest teraz zachowana?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niekiedy podczas zmiany pigułek na takie o nieco innym składzie lub innej zawartości substancji czynnych może występować krwawienie - organizm przystosowuje się do podawanej mu dawki hormonów. Nie powinno być to powodem do niepokoju. Plamienia śródcykliczne zwykle trwają kilka dni i mijają.

Plamienie śródcykliczne nie osłabia skuteczności stosowanej antykoncepcji. Niekiedy lekarze podczas zmiany leku antykoncepcyjnego na taki o mniejszej dawce hormonów zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w formie prezerwatywy, jednak jest praktykowane głównie wtedy, kiedy pacjentka decyduje się na wykonanie 7-dniowej przerwy. Samo plamienie śródcykliczne nie wpływa na skuteczność leku.

Gdyby plamienie było długotrwałe, bolesne, obfite lub towarzyszyły mu inne niepokojące objawy, np. gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Przesyłam materiały, które warto przeczytać:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji