slocneaa (anonim, 37.47.147.)
około miesiąca temu, Warszawa

Co mi grozi, jeśli uległam poparzeniu słonecznemu w trakcie kuracji lekiem Itrax?

Biorę itrax i spaliłam sobie przypadkiem twarz na słońcu czy coś mi grozi?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Na wstępie, proszę pamiętać, że bez względu na to, czy stosujemy jakiekolwiek leki, nadmierne opalanie, poparzenie skóry, na skutek nadmiernej ekspozycji na słońcu, może w przyszłości przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry. Dodatkowo nasza skóra będzie się szybciej starzeć i mogą się pojawić na niej nieestetyczne zmiany barwnikowe.

Niestety substancja aktywna leku Itrax - itrakonazol - wykazuje działanie fototoksyczne i fotoalergizujące.
Fototoksyczność oznacza, że po kontakcie ze słońcem u osoby stosującej dany lek dochodzi do uszkodzeniami komórek w obrębie naskórka i głębszych jego warstw. Zmiany skórne, przypominające wyglądem poparzenie słoneczne, pojawiają się już po pierwszym użyciu leku, w przeciągu kilku minut bądź godzin od ekspozycji na słońce, zaś zmieniony patologicznie obszar ogranicza się jedynie do powierzchni wystawionej na działanie promieni.
Z kolei działanie fotoalergizujące związane jest z reakcją naszego układu odpornościowego. Słońce tak wpływa na zażywany przez nas lek, że staje się on przyczyną reakcji alergicznej, rozwija się stan zapalny.

Reasumując, "spalenie" twarzy na słońcu było zapewne po części spowodowane zażywanym lekiem. Objawy fototoksyczności przypominają oparzenia wywołane nadmiernym plażowaniem – na skórze pojawia się rumień, obrzęk, pęcherze, a po ich ustąpieniu mogą pozostać w tych miejscach przebarwienia.

W razie złego samopoczucia, proszę skontaktować się z lekarzem.

Proszę zatem unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV, czyli: zrezygnować z plażowania, nosić ubrania zasłaniające jak największy obszar ciała oraz kapelusze lub czapki z daszkiem. Odkryte fragmenty skóry należy smarować kremem przeciwsłonecznym o faktorze minimum SPF 30, chroniącym zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Więcej na ten temat można poczytać w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/dermokosmetyki-z-filtrem-przeciwslonecznym

Polecam także nasz ostatni film:

Itrax jako substancję aktywną zawiera itrakonazol i stosowany jest w leczeniu zakażeń grzybiczych.
Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/38517/itrax-kapsulki/ulotka