---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Ania (anonim, 91.207.68.) Warszawa 3 lata temu

Czy osoby z nadwagą i otyłe mogą stosować tampony lub kubeczki menstruacyjne podczas krwawienia z odstawienia?

Witam,
Chciał się zapytać czy osoby z dużą nadwagą lub otyłością mogą normalnie używać tamponów lub kubeczków menstruacyjnych i czy ten tampon lub kubeczek nie utknie?Czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych można normalnie używać powyższych środków w czasie krwawienia z odstawienia?Czy te tampony lub kubeczki są bezpieczne czy lepiej zostać przy podpaskach?Jak dobrać rozmiar kubeczka i tampon jeśli jest to osoba z nadwaga lub otyłością?Dziękuję za odpowiedź

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Tabletki antykoncepcyjne nie są przeciwwskazaniem do stosowania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Kobiety z nadwagą czy otyłe mogą stosować te środki w trakcie krwawienia z odstawienia.

Tampony zakończone są sznureczkiem, a kubeczki menstruacyjne - mogą mieć łodyżkę, pętelką lub kulkę która ułatwia ich wyjęcie. Problemem w przypadku osoby otyłej mogą być ograniczenia fizyczne . Tkanka tłuszczowa na brzuchu może utrudniać schylenie się i sięgnięcie do pochwy w celu założenie i wyjęcia tamponu lub kubeczka.

Fakt, że kobieta ma więcej tkanki tłuszczowej nie oznacza, że jej narządy rodne czy pochwa są także proporcjonalnie większe. Środki higieniczne należy dobierać do swoich indywidualnych preferencji. Znaczenie może mieć to, czy kobieta już rodziła, intensywność krwawienia (a co za tym idzie - potrzebna chłonność tamponu lub rozmiar kubeczka), ewentualnie etap życia (potrzeby i fizjologia kobiet młodych będą inne niż te u pań przed menopauzą).

Porody siłami natury, wiek powyżej 30 lat - osłabiają elastyczność ścian pochwy, co powoduje, że konieczny jest większy rozmiar tamponu lub kubeczka. Będzie on również potrzebny paniom w obfitymi krwawieniami. Kubeczki menstruacyjne różnią się także kształtem i twardością. Kubeczki o większej twardości są polecane dla kobiet bardziej aktywnych fizycznie. Niektórzy producenci kubeczków jako jeden z parametrów przydatnych podczas wyboru kubeczka podają wysokość położenia szyjki macicy. Pomaga on dobrać długość (rozmiar) kubeczka. Jeśli zdecyduje się Pani na konkretnego producenta, to zwykle udostępnia on formularz pozwalający ocenić, który rozmiar i typ kubeczka będzie odpowiedni.

Kubeczek menstruacyjny może być wykonany z silikonu medycznego lub TPE (termoplastyczny elastomer). Te materiały są bezpieczne i hipoalergiczne. W przypadku kubeczków lateksowych istnieje ryzyko uczulenia na lateks. W przypadku tamponów, najlepiej wybierać te wyłącznie z naturalnej bawełny.

Prawidłowo stosowane kubeczki i tampony są bezpieczne. Istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Jest on skutkiem wzrostu bakterii - gronkowca złocistego, który wytwarza toksyny. Ryzyko związane jest głównie ze zbyt długim pozostawaniem środka higienicznego nasiąkniętego lub wypełnionego krwią w pochwie. Należy regularnie wymieniać tampon oraz systematycznie opróżniać i myć kubeczek.

Więcej na temat produktów stosowanych podczas miesiączki, w tym kubeczków można przeczytać w naszym opracowaniu:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/podpaski-tampony-i-wkladki-higieniczne

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację