Wkropce (anonim, 37.248.214.)
około 11 miesięcy temu, Kielce

Dlaczego lekarz zalecił synowi podawanie kropli Ikervis inaczej niż zapisano w ulotce? Czy mogę bezpiecznie podać mu lek, jeśli syn ma 4 lata, a producent ostrzega, aby nie stosować go u osób poniżej 18 roku życia?

Witam. U syna stwierdzono owrzodzenia rogówki. Przepisano lek ikervis i kazano zakrapiac oczy 4 razy dziennie. Syn ma 4 lata. Czy to właściwe gdzie na ulotce jest napisane żeby nie stosować u dzieci poniżej 18 roku życia. Gdzie dawka dla dorosłego wynosi 1 kropla a tu każą stosować 4

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dawkowanie zawarte w ulotce każdego leku, także kropli Ikervis, jest zaleceniem producenta. Oznacza to, że lekarz może zalecić inny schemat stosowania leku, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i doświadczeniem lekarskim, jeśli uzna, że jest ono dla pacjenta pomocne i bezpieczne. Tak mogło się stać w przypadku Pani syna.

Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie u osób młodszych niż 18-latkowie, sprawa ma się podobnie jak z dawkowaniem. Producent zawarł w ulotce takie ostrzeżenie, ponieważ nie badał skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kropli do oczu Ikrevis u pacjentów poniżej 18 roku życia, co nie oznacza, że lekarz z doświadczeniem nie może tego produktu zalecić osobom młodszym.
Jeśli jego praktyka pokazuje, że lek jest skuteczny i nie wywołuje działań niepożądanych w tej grupie wiekowej, może taki lek zapisać - jest to tzw. leczenie off-label, czyli poza wskazaniami. Wyjaśnialiśmy tę kwestię tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leczenie-off-label-poza-wskazaniami

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do dawkowania leku wydawanego z przepisu lekarza, proszę skontaktować się bezpośrednio z nim w tej kwestii.

Przesyłam materiały, które mogą Panią zainteresować:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-krople-do-oczu
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku