Kasia (anonim, 91.207.68.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Dlaczego po leku Ketonal mam biegunkę? Czy mogę w zamian wziąć Tramal?

Witam,
Zawsze podczas kazdej miesiaczki biore ketonal w dawce 25mg lub czasem 50mg-zalezy jak silny jest bol brzucha.Zawsze wszystko bylo po ketonalu wporzadku,a podczas tej miesiaczki w tym tygodniu przez 4 dni wzielam ketonal w dawce 25mg raz dziennie.I jak go brałam to za kazdym razem mam po nim nudnosci i biegunke.Moja miesiaczka trwala 5 dni wiec ketonal bralam w 2,3,4,5 dniu w dawce 25mg i wczoraj mi sie miesiaczka skonczyla a biegunke mam dalej.Czy to moze byc po ketonalu?Czy to znaczy ze moj organizm juz nie toleruje ketonalu?I czasem mnie dziwnie zoladek bolal...Tak jak mowie biore ketonal juz od dawna i nigdy nie mialam skutkow ubocznych jak teraz.Co moge w zamian ketonalu brac,ibuprom i paracetamol nie pomaga na zaden bol.Czy w takim razie tramal bedzie bezpieczniejszy od ketonalu bo mam tramal w domu?Dziekuje za odpowiedz

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Ketonal należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest także nieselektywnym inhibitorem cyklooksygenazy 1 (COX-1) i cyklooksygenazy 2 (COX-2), co oznacza, że oprócz enzymu wskazującego na stan zapalny hamuje także ten, który działa ochronnie na śluzówkę żołądka - stąd możliwe działania niepożądane po przyjęciu leku, głównie ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: bóle żołądka, nudności, wymioty, biegunka czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Wnioskuję więc, że biorąc ten lek przez 4 dni doświadczyła Pani wspomnianych skutków ubocznych.

Aby zmniejszyć lub wykluczyć ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego podczas terapii lekiem Ketonal, należy przyjmować środki, które stanowią osłonę dla żołądka, tzn. leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, np.
1) Controloc Control:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/19739/controloc-control-tabletki/apteki/w-warszawie
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/19739/controloc-control-tabletki/ulotka

2) Ortanol Max:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/57969/ortanol-max-kapsulki/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/57969/ortanol-max-kapsulki/apteki/w-warszawie

Osłonę należy przyjmować raz na dobę, 30 minut przed śniadaniem. Po śniadaniu można już zażyć Ketonal.

Lekiem bez recepty, który nie wywołuje opisanych skutków ubocznych jest paracetamol, bowiem nie należy do grupy NLPZ. Ibuprom będzie zachowywał się podobnie jak Katonal.

Tramal wywołuje znacznie mniej skutków ubocznych w porównaniu z Ketonalem, ponieważ tramadol - jego substancja czynna, podobnie jak paracetamol, nie należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest on jednak lekiem wydawanym z przepisu lekarza i nie należy stosować go na własną rękę.

Przesyłam materiały, które mogą Panią zainteresować:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-miesiaczka-musi-bolec

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane