Aniuta (anonim, 195.164.171.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy bezpieczne jest samodzielne odstawienie leku na nadciśnienie? Czy można ponownie wrócić do jego przyjmowania?

Od dwóch lat brałam Triplixan - zapisany przez kardiologa. Obecnie od miesiąca nie zażywam tego leku, ponieważ czułam się żle - zawroty głowy i złe widzenie. Mam 63 lata. Czy taka przerwa w odstawieniu leku jest bezpieczna ? czy mam wrócic do ponownego stosowania ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Przerwanie stosowania leku na nadciśnienie powinno być zawsze i bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. Samodzielne odstawienie leku przyjmowanego przewlekle nie jest bezpieczne, tym bardziej środka w terapii nadciśnienia tętniczego.

Jeśli podczas leczenia nie czuje się Pani dobrze, jest to niewątpliwie powód do rozmowy z lekarzem. Aktualnie system opieki zdrowotnej wprowadza rozwiązania na tyle dogodne dla pacjentów, że mogą oni się porozumieć z lekarzem bez wychodzenia z domu:
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

Przerwanie terapii przeciwnadciśnieniowej może prowadzić do tzw. efektu z odbicia, czyli gwałtownego powrotu wysokiego ciśnienia krwi w bardzo szybkim czasie, co jest groźne ze względu na ewentualne skutki takiego stanu. Gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi może prowadzić do zawału mięśnia sercowego czy udaru.

Proszę udać się do lekarza, któremu opowie Pani o odstawieniu leku i który zadecyduje, czy należy do niego powrócić i w jaki sposób. Proszę samodzielnie nie manewrować dawkowaniem leku, ponieważ może mieć to tragiczne skutki zarówno dla zdrowia jak i życia.

Polecam także zapoznać się z naszym materiałem: