Noemi (anonim, 89.76.244.)
około 4 lat temu, Warszawa

Jakie są sposoby na ból głowy związany ze stresem?

Od klilku tygodni mam bardzi stresujący czas w pracy i pojawiły się silne bóle głowy, zastanawiam się czy może być to związane z pracą???? wcześnie nie miałam takich problemów, ból głównie u podstawy czaszki, i to taki że zwykłe leki na ból głowy nie pomagają :/
są jakieś inne sposoby?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Witam,
stan wzmożonego obciążenia psychicznego, zmęczenie, napięcie, stres, niewyspanie, odgrywają ogromną rolę w dolegliwościach ze strony OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego) - w tym często stanowią przyczynę bólu głowy.

W klasyfikacji oraz ocenie bólu głowy ważne jest, aby na początku odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z bólem pierwotnym ( np. napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, migreny), czy z bólem wtórym (np. urazy głowy, zaburzenia naczyniowe w obrębie czaszki, uszkodzenia OUN). Ból wtórny jest często objawem poważnych schorzeń, dlatego w takim przypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Z Pani opisu mogę przypuszczać, że chodzi o ból tzw. napięciowy.
Występuje najczęściej w okresach wzmożonego stresu i napięcia.
Charakterystycznym objawem jest tępy ból obustronny w okolicy czołowej lub potylicznej. Często opisywany jest jako ucisk, bądź "opasanie taśmą". Ból narasta stopniowo i może trwać kilka dni lub dłużej. Znaczna część pacjentów skarży się, że popularne leki OTC nie są skuteczne w łagodzeniu tej dolegliwości ( wskazuje się na większą skuteczność ibuprofenu nad paracetamolem).

Nie będę odkrywcza mówiąc, że najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie stresu, a idealnym antidotum okazał by się odpoczynek. Zdaję sobie jednak sprawę, ze najczęściej jest to niemożliwe.

Z preparatów dostępnych bez recepty poleciłabym leki, które stanowią połączenie paracetamolu wraz z ibuprofenem (np. Metafen). W razie bardzo silnego bólu można zastosować preparaty złożone zawierające w swoim składzie kodeinę
(np. Solpadeina, Nurofen Plus). Nie należy jednak tych leków nadużywać.
Pomocne może okazać się stosowanie Amolu (należy ostrożnie wcierać niewielką ilość płynu w okolice skroni), bądź plastrów chłodzących (np. Apap Ice).
W celu złagodzenia stresu poleciłabym lek Sedatif PC ( jest bezpiecznym lekiem nie powodującym senności), bądź suplement diety Rhodiola (działa adaptogennie, łagodzi stres). Gdyby ból głowy utrudniał zasypianie można zastosować Apap noc, który zawiera w składzie substancję nasenną ( nie należy jednak jednocześnie brać innych leków zawierających w swoim składzie substancje przeciwbólowe, szczególnie paracetamol).

Życzę dużo odpoczynku.
Pozdrawiam,