Jarek (anonim, 5.173.248.)
około 10 miesięcy temu, Wrocław

Czy preparaty Arechin i Delagil można stosować zamiennie?

Lek Arechin i Delagil to są te same leki?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Preparaty Arechin i Delagil zawierają tę samą substancję czynną - chlorochinę w tej samej dawce równej 250 mg i stosowane są w tych samych wskazaniach, m.in. w leczeniu malarii. Oba leki zawierają jednak różne sole chlorochiny - w preparacie Arechin znajduje się fosforan chlorochiny, w leku Delagil obecny jest difosforan chlorochiny. Kluczowa jest jednak dawka samej substancji czynnej, a nie jej soli, więc można plrzyjąć, że oba produkty można byłoby stosować zamiennie.

Preparat Delagil, w odróżnieniu od leku Arechin, nie jest dostępny w Polsce. Jest on dopuszczony do obrotu na Węgrzech, w Rosji i w Gruzji.

Od niedawna na polskim rynku dostępny jest jednak inny lek zawierający chlorochinę - Larquin. Lek ten zawiera chlorochinę w tej samej dawce co Arechin - 250 mg. Oba preparaty różnią się natomiast ilością tabletek w opakowaniu. Arechin dostępny jest w opakowaniach 30-tabletkowych, Larquich 100-tabletkowych.

Lek sprowadzono do kraju w procedurze importu interwencyjnego, która w wyjątkowych przypadkach daje możliwość sprowadzenia z zagranicy produktu leczniczego, który jest niedostępny na terytorium Polski.

Dotychczas nie opublikowano informacji o tym, że preparat Larquin podlega ograniczeniom w sprzedaży, tak jak ma to miejsce w przypadku leku Arechin.

O ograniczeniach w sprzedaży leków podczas w epidemii koronawirusa pisaliśmy w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/ograniczenia-w-sprzedazy-lekow-w-aptekach-podczas-epidemii-koronawirusa

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-kupic-leki-za-granica
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-przewozic-leki-za-granice
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/import-docelowy-jak-sprowadzic-lek-z-zagranicy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow