Mama (anonim, 5.172.238.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy dawka 1,8 ml leku Klacid jest odpowiednia dla dziecka o wadze 11 kg? Co zrobić, jeśli po 3 dawce leku nie widzę poprawy, a postawiona przez lekarza diagnoza wydaje mi się błędna?

Witam. Mam pytanie. Moje 2 letnie dziecko dostało antybiotyk klacid, bierze już trzecią dawkę a poprawy nie ma. Nie wiem czy dawka którą pani doktor podała jest odpowiednia. Dziecko waży 11kg a pani doktor dawkę podała 1,8ml. Nie wiem czy to nie za mało. Mała nie może przełykać i ma odruch beknięcie tak jakby wymiotować miała. Martwię się czy diagnoza postawiona przez panią doktor była prawidłowa bo stwierdziła że mała ma szkarlatyne tylko ja nie widzę żadnych takich objawów. Proszę o pomoc.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zacznę od wyjaśnienia, że Pani Doktor dobrała prawidłowo dawkę leku do wagi dziecka. Zwykle stosowana dawka to 7,5-15 mg klarytromycyny na 1 kg masy ciała dziecka na dobę.
Jeśli dziecko waży 11 kg, to w ciągu doby powinno przyjąć minimum 82,5 mg antybiotyku (7,5 x 11). W 5 ml leku znajduje się 250 mg klarytromycyny, co w przeliczeniu z proporcji oznacza, że 82,5 mg substancji znajduje się w 1,65 ml leku. Oczywiście jest to dawka progowa liczona z najniższej porcji na kg masy ciała (7,5 mg) i zgodnie z dolegliwościami może być nieco wyższa i osiągać nawet do 15 mg na kg masy, czyli dla dziecka o wadze 11 kg oznaczałoby to podanie 3,3 ml leku na dobę. W związku z tym, w mojej opinii, 1,8 ml to prawidłowa porcja dla dziecka o wspomnianej wadze.

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Klacid poprawa stanu zdrowia widoczna jest zwykle po podaniu 5 dawek, w praktyce pacjenci obserwują ją nawet około 7 dawki.

Jeśli chodzi o to, że dziecku trudno połknąć lek - jest to kwestia normalna, antybiotyk po prostu nie jest smaczny. Wiele dzieci wręcz wymiotuje po jego przyjęciu lub w ogóle nie połyka podanej dawki.

W kwestii diagnozy, niestety, nie będę mogła pomóc drogą internetową. Jeśli ma Pani wątpliwości co do trafności postawionej przez lekarza diagnozy, proponuję albo z nim na ten temat porozmawiać, albo zasięgnąć porady innego lekarza. Farmaceuta jest specjalistą w dziedzinie leków, nie ma jednak uprawnień do diagnozowania, a szczególnie w drodze internetowego wywiadu.

Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że jeśli lekarz stwierdził u dziecka szkarlatynę, to lek (substancja czynna) jest dobrany prawidłowo.

Proszę także pamiętać o podawaniu dziecku probiotyku. Nie należy zażywać probiotyku razem z antybiotykiem - wskazany jest przynajmniej 2-godzinny odstęp, ale nie ma znaczenia czy przyjmiemy go przed, czy po antybiotyku.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się pomocne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/szkarlatyna-wysypka-i-malinowy-jezyk
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/goraczka-u-dzieci-i-niemowlat
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe