Wiadomo że można mieć różną wrażliwość na leki przeciwbólowe bez recepty. Np jednemu pomaga ibuprofen, a paracetamol wcale, a innym paracetamol a ibuprofen nie. I na mnie paracetamol nie działa (przeciwbólowo, ale gorączkę znosi dobrze). A ibuprofen działa umiarkowanie przeciwbólowo na mnie( na gorączkę dobrze) ale ostatnio odkryłem solpadeine i antidol - i działają na ból u mnie znacznie lepiej niż wszystkie inne bez recepty. Jak to możliwe że zaledwie taki mały dodatek kodeiny powoduje tak ogromny wzrost działania p.bolowego. wspomnienia bóle to bóle głowy.
Leki złożone mogą wywierać silniejszy efekt, jeśli zawarte w nich składniki czynne działają w różny sposób (mają odmienny mechanizm działania, różne tak zwane "punkty uchwytu" w organizmie). Tego typu zjawisko dosyć często wykorzystywane jest w celu wywołania silniejszego efektu przeciwbólowego. W takich przypadkach lek dwuskładnikowy może być skuteczniejszy niż każda z jego substancji zastosowanych osobno.
I tak paracetamol hamuje enzym zwany cyklooksygenazą w mózgu i rdzeniu kręgowym. Natomiast kodeina to substancja opioidowa. W złożonych lekach przeciwbólowych występuje w dawce od kilku miligramów (np. 8 mg w preparacie Solpadeine) do 30 mg. Raczej nie zgodziłabym się ze stwierdzeniem, że jest to "mały dodatek". Kodeina ma silne działanie przeciwbólowe, kilka procent przyjętej dawki przekształca się w organizmie w morfinę.
Oczywiście nie oznacza to, że można dowolnie łączyć substancje przeciwbólowe w celu wzmocnienia efektu. Nieumiejętne przyjmowanie dwóch czy nawet większej liczby leków przeciwbólowych, nie zachowanie odstępu pomiędzy takimi lekami może skutkować tragicznymi w skutkach zatruciami, a w najlepszym razie wystąpieniem nasilonych działań niepożądanych. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc
Przyjmując produkty przeciwbólowe zawierające kodeinę, proszę zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące dopuszczalnego czasu przyjmowania tych produktów w ramach samoleczenia oraz pamiętać, że długotrwałe stosowanie leków z kodeiną może prowadzić do uzależnienia. Jeśli bóle głowy mają jakiś uporczywy czy też nawracający charakter, to warto zwrócić się do lekarza - być może warto poszukać ich przyczyny.
Załączam dodatkowe informacje o lekarz Antidol i Solpadeine:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/5503/antidol-15-tabletki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/5503/antidol-15-tabletki/apteki/w-dolnoslaskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/72615/solpadeine-tabletki-musujace/apteki/w-dolnośląskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/72615/solpadeine-tabletki-musujace/ulotka
oraz nasze opracowania dotyczące leczenia bólu, w tym w szczególności bólu głowy:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/bol-glowy-i-migrena
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/migrena-niezwykly-bol-glowy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/klasterowy-bol-glowy-jak-sie-nie-poddac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/narkotyczne-leki-przeciwbolowe-opioidy