Kadod (anonim, 83.4.224.)
około 9 miesięcy temu, Dolnośląskie

Jak to możliwe, że dodatek kodeiny znacząco zwiększa działanie przeciwbólowe leków?

Wiadomo że można mieć różną wrażliwość na leki przeciwbólowe bez recepty. Np jednemu pomaga ibuprofen, a paracetamol wcale, a innym paracetamol a ibuprofen nie. I na mnie paracetamol nie działa (przeciwbólowo, ale gorączkę znosi dobrze). A ibuprofen działa umiarkowanie przeciwbólowo na mnie( na gorączkę dobrze) ale ostatnio odkryłem solpadeine i antidol - i działają na ból u mnie znacznie lepiej niż wszystkie inne bez recepty. Jak to możliwe że zaledwie taki mały dodatek kodeiny powoduje tak ogromny wzrost działania p.bolowego. wspomnienia bóle to bóle głowy.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki złożone mogą wywierać silniejszy efekt, jeśli zawarte w nich składniki czynne działają w różny sposób (mają odmienny mechanizm działania, różne tak zwane "punkty uchwytu" w organizmie). Tego typu zjawisko dosyć często wykorzystywane jest w celu wywołania silniejszego efektu przeciwbólowego. W takich przypadkach lek dwuskładnikowy może być skuteczniejszy niż każda z jego substancji zastosowanych osobno.

I tak paracetamol hamuje enzym zwany cyklooksygenazą w mózgu i rdzeniu kręgowym. Natomiast kodeina to substancja opioidowa. W złożonych lekach przeciwbólowych występuje w dawce od kilku miligramów (np. 8 mg w preparacie Solpadeine) do 30 mg. Raczej nie zgodziłabym się ze stwierdzeniem, że jest to "mały dodatek". Kodeina ma silne działanie przeciwbólowe, kilka procent przyjętej dawki przekształca się w organizmie w morfinę.

Oczywiście nie oznacza to, że można dowolnie łączyć substancje przeciwbólowe w celu wzmocnienia efektu. Nieumiejętne przyjmowanie dwóch czy nawet większej liczby leków przeciwbólowych, nie zachowanie odstępu pomiędzy takimi lekami może skutkować tragicznymi w skutkach zatruciami, a w najlepszym razie wystąpieniem nasilonych działań niepożądanych. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc

Przyjmując produkty przeciwbólowe zawierające kodeinę, proszę zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące dopuszczalnego czasu przyjmowania tych produktów w ramach samoleczenia oraz pamiętać, że długotrwałe stosowanie leków z kodeiną może prowadzić do uzależnienia. Jeśli bóle głowy mają jakiś uporczywy czy też nawracający charakter, to warto zwrócić się do lekarza - być może warto poszukać ich przyczyny.

Załączam dodatkowe informacje o lekarz Antidol i Solpadeine:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/5503/antidol-15-tabletki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/5503/antidol-15-tabletki/apteki/w-dolnoslaskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/72615/solpadeine-tabletki-musujace/apteki/w-dolnośląskim
https://www.gdziepolek.pl/produkty/72615/solpadeine-tabletki-musujace/ulotka
oraz nasze opracowania dotyczące leczenia bólu, w tym w szczególności bólu głowy:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/bol-glowy-i-migrena
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/migrena-niezwykly-bol-glowy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/klasterowy-bol-glowy-jak-sie-nie-poddac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/narkotyczne-leki-przeciwbolowe-opioidy