Teresa (anonim, 188.146.32.)
około 8 dni temu, Warszawa

Jaka ilość zawiesiny Ospen 750 odpowiada 1 tabletce Ospen 1500? Czy mogę przyjąć zawiesinę mojego dziecka, jeśli ilość którą zapisał mu lekarz wydaje mi się zbyt duża?

Dzień dobry! Syn i ja zachorowaliśmy na anginę. Oboje dostaliśmy antybiotyk ospen. Syn w zawiesinie 750, ja w tabletkach 1500. Lekarz zapisał synkowi dużą butelkę, 150 ml, więc nie ma szans, żeby Synek nawet w połowie ją zużył. Chciałabym zapytać, czy mogę wykorzystać tę zawiesinę dla siebie, żeby jej nie zmarnować? Ile ml zawiesiny musiałabym wziąć, żeby odpowiadało to 1 tabletce? Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam!

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękuję za wyjaśnienie :) W takim razie proszę podać tyle, ile lekarz zalecił, a pozostałą część oczywiście może Pani wykorzystać dla siebie.

Życzę zdrowia dla Państwa :)

Teresa (anonim, 188.146.32.)
około 8 dni temu

Zalenienie lekarza dla Synka było takie, że ma brać 7 dni po 3,5 ml (czyli 49 ml łącznie). Dzwoniłam do lekarza, żeby się upewnić, ale nie mam pojęcia, dlaczego przepisał tak dużą butelkę antybiotyku. Nie chcę wydłużać sobie brania antybiotyku, tylko zastąpić tabletki pozostałą zawiesiną, której syn nie wykorzysta - zostanie mi 100 ml zawiesiny, więc zamiast 10 tabletek, zużyję 10 dawek antybiotyku Syna. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Ospen w zawiesinie występuje w dwóch wielkościach opakowań: 60 ml oraz 150 ml. Jeśli lekarz zapisał synkowi dużą butelkę leku, zrobił to z konkretnym zamierzeniem, a mianowicie po to, aby dziecko przyjęło całą przepisaną ilość leku, czyli zużyło całą zawartość butelki.

Antybiotyki to preparaty, które zawsze należy przyjąć do końca, chyba, że lekarz wyraźnie zaleci inaczej - w przeciwnym razie, terapia okaże się nieskuteczna, a objawy choroby nawrócą. Mało tego, po przerwaniu terapii, drobnoustroje, na które działa dany lek, mogą stać się oporne i w przyszłości terapia może zakończyć się niepowodzeniem, czyli w przypadku konieczności ponownego zażycia leku Ospen może on być nieskuteczny.

Jeśli lekarz chciałby, aby dziecko przyjęło mniejszą ilość leku, z pewnością zapisałby mniejsze opakowanie lub poinformował o tym Państwa, np. podając na rozpisce konkretną ilość dni, podczas których dziecko ma otrzymywać lek. W przeciwnym wypadku, zarówno Pani jak i synek, powinniście przyjąć lek do końca.

Nie może Pani także wykorzystać zawiesiny dla siebie, ponieważ lekarz także i dla Pani zapisał konkretną ilość tabletek. Przedłużenie terapii również jest złym pomysłem - antybiotyk eliminuje nie tylko chorobotwórcze bakterie - pozbawia nasz organizm także tych dobrych mikroorganizmów. Przyjmowanie antybiotyku bez jego dalszej konieczności wiąże się z ryzykiem biegunki, wymiotów, ale także i groźnych chorób przewodu pokarmowego.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza, nie zmieniać samodzielnie długości terapii - ani jej nie skracać ani nie wydłużać, a podczas antybiotykoterapii przyjmować probiotyk.

Stosując probiotyk w trakcie antybiotykoterapii należy brać go nie tylko podczas jej trwania, ale kontynuować jego przyjmowanie minimum 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku.
Nie należy zażywać probiotyku razem z antybiotykiem - wskazany jest przynajmniej 2-godzinny odstęp, ale nie ma znaczenia czy przyjmiemy go przed, czy po antybiotyku.

Mam nadzieję, że nie zdecyduje się Pani na spożywanie leku dziecka z wyżej opisanych przyczyn, jednak w związku z zadanym pytaniem - jedna tabletka Ospen 1500 odpowiada 10 ml zawiesiny Ospen 750.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/probiotyki
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-rozpoznac-i-leczyc-angine