Olik (anonim, 37.47.212.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Co grozi dziecku, które spożyje mleko matki przyjmującej Metronidazol 250 mg?

Lekarz przepisał mi metronidazol 250 mimo że uprzedzałam że karmię piersią. Co grozi mojemu dziecku jeśli nie dostawie jej od piersi??

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Metronidazol należy od kategorii leków L2 podczas karmienia piersią, co oznacza, że substancje te są zgodne z karmieniem piersią (nie stwierdzono działań niepożądanych u karmionych dzieci pomimo przenikania leku do mleka matki), a zakwalifikowanie ich do tej kategorii, a nie kategorii L1 (która obejmuje leki, które były przyjmowane przez dużą liczbę matek karmiących bez szkody dla karmionego dziecka, zostały przeprowadzone badania wśród matek przyjmujących te preparaty i karmiących piersią i nie stwierdzono ryzyka dla dziecka oraz odległego działania szkodliwego) podjęto ze względu tylko i wyłącznie na to, że zostały przebadane na mniejszej liczbie matek karmiących piersią.

Metronidazol to substancja czynna, która może być podawana także noworodkom, czyli dzieciom do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Dla dzieci do 8 tygodnia życia dobowa dawka metronidazolu wynosi 15 mg na kg masy ciała.
Badano, jakie maksymalne stężenia metronidazolu można zarejestrować w mleku matki przyjmującej doustnie ten środek. Najwyższe stężenia, jakie oznaczono w mleku matek karmiących wynosiły 50-60 mcg/litr i nie przekraczały tej wartości.

Jeśli założymy, że dziecko spożywa 150 ml mleka z piersi mamy na każdy kg masy ciała, w najgorszym przypadku przyjęta przez nie dawka metronidazolu wyniesie 9 mg/kg masy ciała, co oznacza, że spożywana przez niemowlę razem z pokarmem dawka metronidazolu jest znacznie mniejsza niż dawka pediatryczna tej substancji (15 mg/kg m.c.).

Dotychczas nie udokumentowano działań niepożądanych u noworodków czy niemowląt, które są jednoznacznie wywołane przez spożycie metronidazolu wraz z mlekiem matki, więc substancja ta jest bezpieczna dla dzieci karmionych piersią.

Jeśli w dalszym ciągu będzie miała Pani jakiekolwiek obawy, proponuję karmić dziecko tuż przed zażyciem leku, aby w okresie kiedy lek będzie osiągał największe stężenie w organizmie, uniknąć karmienia dziecka.

Załączam artykuł, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-a-karmienie-piersia