Roberto (anonim, 5.173.56.)
około 6 miesięcy temu, Śródmieście

Czy maseczkę wielorazową wykonaną z poliamidu lub bawełny można dezynfekować za pomocą 70% alkoholu?

Czy można maseczkę wielorazowego użytku bawełny lub poliamidu można dezynfekować za pomocą 70procentowego roztworu alkoholu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie, nie należy dezynfekować maseczki wykonanej z bawełny i poliamidu alkoholem. W maseczce gromadzi się wilgoć i oprócz rozwijających się tam bakterii, jest ona po prostu brudna i należy ją wyprać. Nie zaleca się natomiast użycia alkoholu, wody, wybielaczy na bazie chloru, ponieważ zmieniają one strukturę włókien, co negatywnie wpływa właściwości ochronne maseczki. Maseczek nie sterylizujemy również w mikrofalówce.

Maseczki wielorazowe wykonane z bawełny można prać w temperaturze 70°C z dodatkiem detergentu i dezynfekować za pomocą żelazka w temperaturze 100°C.

W przypadku maseczek wielorazowych wykonanych z poliamidu wiążąca jest informacja producenta na temat ich dezynfekcji. Nie zaleca się prania tkanin poliamidowych w temperaturze przekraczającej 60°C ze względu na możliwość uszkodzenia struktury wewnętrznej włókien, co może przyczyniać się do zwiększenia przepuszczalności maski.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/maski-ochronne-chirurgiczne-i-medyczne
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-srodki-dezynfekcyjne-i-myjace-stosowac