Agnieszka (anonim, 109.41.194.)
około 12 miesięcy temu, Warszawa

Czy można bezpiecznie stosować leki Amaryl, Tritace oraz Bisocard? Czy Bisocard można odstawić z dnia na dzień?

Moja mama ma ciśnienie 160\140 na 80 i wysokie tetno. Ma też cukrzycę. Obecnie przyjmuje Amaryl i Tritace. Lekarz dodatkowo przepisał jej Bisocard. Czy takie połączenie leków jest bezpieczne? Czy Bisocard jest bezpieczny? Czy gdyby się coś działo to można go odstawić z dnia na dzień.?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystkie wymienione przez Panią leki są wydawane z przepisu lekarza. Skoro lekarz ze wszystkich możliwości terapeutycznych wybrał dla Pani mamy takie połączenie leków, to kierował się swoją najlepszą wiedzą i sytuacją zdrowotną mamy.

Bisocard, tak jak każdy produkt leczniczy, przed przekazaniem go na rynek do użytku pacjentów jest przebadany pod kątem skuteczności. Firma farmaceutyczna wprowadzając jakikolwiek lek na rynek musi udowodnić, że jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Prowadzi zatem tzw. badania kliniczne. W przypadku nowych substancji leczniczych poprzedzone jest to często długoletnimi badaniami najpierw na zwierzętach doświadczalnych, a następnie na ludziach.

To, czy dany lek jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nad jakością leku, czyli między innymi tym, czy nie posiada szkodliwych zanieczyszczeń lub bakterii, czuwa ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Każdy lek - także Bisocard - może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne. Wszystkie one są wyszczególnione w ulotce dołączonej do leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/12147/bisocard-tabletki-powlekane/ulotka

Producent leku ma obowiązek poinformować pacjenta o wszystkich możliwych objawach niepożądanych, jakie mogą mieć związek ze stosowaniem jego preparatu, ale nie oznacza to, że u każdego wszystkie one się pojawią.

Bisocard, tak jak wspomniałam, jest lekiem dostępnym z przepisu lekarza, więc zapewne przed wypisaniem preparatu lekarz wziął pod uwagę objawy choroby Pani mamy, być może zlecił jakieś dodatkowe badania i na tej podstawie wybrał właśnie ten, a nie inny lek kierując się odpowiednimi wytycznymi.

Informacja dołączona do leku zawiera ważne informacje, które należy przeanalizować przed zastosowaniem leku Bisocard. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z historią choroby Pani mamy.

Bisocard należy do leków beta-adrenolitycznych, inaczej beta-blokerów, czyli blokuje receptory typu beta. Receptory β1 znajdują się głównie w sercu. Dzięki nim dochodzi do wzrostu częstotliwości rytmu serca, zwiększenia jego kurczliwości. W przypadku Pani mamy, po wzięciu pod uwagę pozostałych dolegliwości, zasadnym może być zastosowanie leku blokującego receptory β1, aby zmniejszyć częstotliwość rytmu serca.

Bisocard należy jednak stosować ostrożnie u pacjentów z cukrzycą, ze znacznymi wahaniami stężenia glukozy we krwi, ponieważ może on maskować objawy hipoglikemii, dlatego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Nie należy odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem - jeśli cokolwiek będzie Panią niepokoić, należy od razu skonsultować się ze specjalistą.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba