Helena (anonim, 37.248.161.)
około roku temu, Warszawa

Czy zamienniki leku Telmizek 80 mg mają ten sam skład? Czy lek ten powinnam przyjmować z Bisoratio 5 mg i Torsemed 5 mg codziennie rano?

Mam receptę na Telmizek 80 mg. Są tańsze zamienniki. m.in. Zanacodar, Tezeo, Actelrsar, Telmisartan Mylan i Telmisartan Egis. Czy mają ten sam skład? Mam zażywać razem z Bisoratio 5 mg i Torsemed 5 mg codziennie rano? Dziękuję za szybką odpowiedź. Razem to spory koszt przy długim stosowaniu.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zacznę od odpowiedzi na ostatnie Pani pytanie - nie mam wiedzy, z jakimi lekami ma Pani stosować lek Telmizek, ponieważ nie jestem lekarzem, który te leki Pani zapisał. Proszę stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować te preparaty, które zaordynował, w takiej kolejności i w takich konfiguracjach, jak wynika z tych zaleceń. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, jakie leki przyjmować i kiedy, proszę skonsultować się bezpośrednio z lekarzem - nie mamy dostępu do Pani karty zdrowia.

Aby dwa leki mogły być zamiennikami muszą zawierać tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mieć tę samą postać leku (np. tabletka, kapsułka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne.

Farmaceuta w aptece mając na recepcie Telmizek nie może wydać leku o innym składzie niż ten zaordynowany przez lekarza.

Lek generyczny (zamiennik) musi spełnić podstawowy warunek – udowodnić, że jest „taki sam”, jak lek oryginalny, czyli nie różni się w sposób istotny w zakresie tempa oraz stopnia wchłaniania w organizmie. To badanie nosi nazwę testu biorównoważności.
Zgodnie z prawem, różnice w biorównoważności obu produktów mogą wynosić do 20%. Jak widać, lek generyczny może nieco różnić się od leku oryginalnego.

Jak wspomniałam wyżej, zamienniki zawierają taką samą substancję czynną, jak lek oryginalny, natomiast różnić się mogą zawartością oraz rodzajem substancji pomocniczych. To one decydują o postaci leku (np. tabletka, kapsułka), jego trwałości, wchłanianiu oraz o kolorze lub smaku. Substancje te nie powinny wykazywać żadnego działania leczniczego. W praktyce zdarza się jednak, że mogą być one powodem działań niepożądanych - istnieje bowiem ryzyko, że któryś z „wypełniaczy” może podrażnić błonę śluzową żołądka, co wywoła stan zapalny oraz spowoduje zmianę we wchłanianiu leku. Zazwyczaj jednak pacjenci dobrze tolerują odpowiedniki i nie widzą między nimi różnic.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba