Magdalena (anonim, 78.11.223.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę zamienić Prokit na Iberogast, jeśli nie chcę iść do lekarza po samą receptę?

Dzień dobry,

Po terapii na leczenie Sibo otrzymałam Prokit jako prokinetyk. Dietetyk zarekomendował mi przedłużenie terapii prokinetykiem z dwóch (na tyle miałam receptę) do trzech miesięcy, jednak w aktualnej sytuacji nie chcę odwiedzać lekarza po samą receptę. Bardzo proszę o podpowiedź: czy zamiana Prokitu na Iberogast na okres miesiąca jest sensownym pomysłem? Dziękuję

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Diana (anonim, 37.225.51.)
około miesiąca temu

Iberogast jest świetnym prokinetykiem, a zamiana jest jak najbardziej wskazana w terapii Sibo. Prokinetyki należy rotować przez okres minimum 9-12 miesięcy po antybiotykoterapii.

Nie, zamiana Prokitu Iberogast w ujęciu farmaceutycznym nie jest "zamianą" i nie powinna mieć miejsca.

Aby dwa leki mogły być zamiennikami muszą zawierać tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mieć tę samą postać leku (np. tabletka, kapsułka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne.

Prokit i Iberogast to dwa zupełnie inne leki o innym składzie i innym mechanizmie działania, które nie służą sobie jako odpowiedniki.

Iberogast jest lekiem dostępnym bez recepty - gdyby w Pani przypadku miał być pomocny z pewnością żaden ze specjalistów nie zlecałby preparatu Prokit.

W aktualnej sytuacji nie musi Pani odwiedzać lekarza po samą receptę. Placówki medyczne świadczą teleporady - rozmawia Pani z lekarzem przez telefon i podczas tej konsultacji lekarz wystawia e-receptę:
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie