Bosman (anonim, 83.8.245.)
około roku temu, Warszawa

Czy na katar i kichanie mogę zażyć 2 tabletki Aspirin C i Rutinoscorbin?

Jestem przeziębiony /katar ,kichanie .Nie mam gorączki,nie boli mnie gardło ,nie mam temperatury.Czy mogę na noc wziąć 2 tabletki aspiryny C a w ciągu dnia 2-3 razy po 2 tab.Rutinoscorbinu. Jestem dobrze zbudowanym starszym panem 121kg.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Aspirin C to preparat zawierający w składzie kwas acetylosalicylowy oraz witaminę C. Stosowany jest, jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka oraz ból głowy czy mięśni. W Pana przypadku nie ma takich objawów, więc zastosowanie Aspiryny wydaje się być bezzasadne.

Powinien Pan przyjmować leki działające tylko na występujące objawy, czyli katar oraz wzmacniające odporność, takie jak, np. wspominany Rutinoscorbin (maksymalnie 5 tabletek na dobę).

Jeśli katar jest wodnisty i cieknący wskazane będą krople i żele do nosa obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, a przez to udrożniające nos jak ksylometazolina czy oksymetazolina, np.
Otrivin, Xylorin, Xylogel, Sudafed Xylospray, Nasic, Nasivin Soft.

Leki te można stosować maksymalnie przez 5 dni, gdyż stosowane dłużej doprowadzają paradoksalnie do zwiększenia gęstości zalegającej w nosie wydzieliny.

W ciągu dnia do nawilżenia błony śluzowej nosa można używać izotonicznych roztwory soli, np. Quixx, Marimer Spray Do Nosa.

Jeśli katar jest gęsty i zalegający wskazane są środki, które rozrzedzą wydzielinę oraz ułatwią jej usunięcie, np. Sinupret. Należy zażywać go 3 razy dziennie po 2 tabletki oraz spożywać co najmniej 2 litry wody na dobę, aby upłynnić zalegającą wydzielinę:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/71358/sinupret-drazetki/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/71358/sinupret-drazetki/apteki/w-warszawie

Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina może powodować odruch suchego, męczącego kaszlu. W związku z czym 3 razy na dobę może Pan stosować po 10 ml syropu islandzkiego, który łagodzi typowe dolegliwości jak kaszel i chrypka. Syrop islandzki tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/76618/syrop-islandzki-syrop/apteki/w-warszawie

Dwa razy dziennie można wykonywać inhalacje z soli hipertonicznej (3%), która "odblokuje" zatoki i rozrzedzi wydzielinę. Inhalację przeprowadzamy maksymalnie do godziny 16.00 lub raz dziennie rano, a w godzinach wieczornych (ale nie bezpośrednio przed snem) można zrobić inhalacje ze zwykłej 0,9% soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego, który powleka błonę śluzową, zapobiegając wysuszeniu śluzówki i ułatwiając oddychanie, np. Nebu-Dose Hialuronic:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89172/nebu-dose-hialuronic-plyn/apteki/w-warszawie

Więcej informacji, jak leczyć przeziębienie znajdzie Pan w następujących opracowaniach:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przeziebienie
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-przeziebienie