IwonaL (anonim, 94.42.85.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Co można stosować na jednostronny ból gardła połączony z bólem ucha?

Dzień dobry,
Pojawił się u mnie wczoraj ból gardła, a właściwie to chyba migdałka z prawej strony oraz ból ucha. Co mogę na to zaradzić. Kaszlu, kataru i gorączki nie mam.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W ramach samoleczenia można spróbować tabletek do ssania, aerozoli do gardła lub preparatów do płukania gardła. Można ewentualnie łączyć ze sobą te dwie postacie, jeśli będą zawierały różne składniki czynne. Ból ucha może wynikać ze stanu zapalnego lub infekcji w obrębie gardła (może być tak zwanym bólem promieniującym), ale może być także odwrotnie - to stan zapalny ucha może powodować rozlaną bolestność. Ból jednostronny gardła może też być efektem pojawienia się ropnia okołomigdałkowego, zapalenia ślinianki czy problemów stomatologicznych. Preparaty bez recepty można stosować raczej krótko - do trzech dni. W przypadku braku poprawy po tym czasie, a szybciej, jeśli pojawią się dodatkowe objawy lub nastąpi pogorszenie - należy udać się do lekarza. Może być bowiem konieczna antybiotykoterapia.

Załączam nasze opracowanie zestawiające preparaty, które mogą być pomocne przy zwalczaniu bólu gardła. W wyborze konkretnego preparatu może dopomóc personel fachowy apteki po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/bol-gardla
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-krople-do-uszu
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zapalenie-ucha-jak-leczyc-i-zapobiegac