Asia (anonim, 83.20.107.)
około 5 dni temu, Warszawa

Czy przechodząc z leku Limetic na Atywia należy zastosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną przez pierwsze 7 dni?

Parę dni temu zmieniłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (Limetic) na dwuskładnikowe (Atywia). W ulotce było napisane, aby pierwszą tabletkę preparatu Atywia przyjąć o stałej porze, następnego dnia po ostatniej tabletce z blistra Limeticu. Tak też zrobiłam. Atywię biorę od trzech dni, a tym okresie również współżyłam. Z ciekawości zerknęłam na ulotkę Atywii Daily w internecie (chciałam zobaczyć czym się różnią) i tam schemat był inny- producent zalecał przy tym samym postępowaniu 7 dniowe dodatkowe zabezpieczenie, co mnie trochę zaniepokoiło. Czy ochrona przed ciążą została zachowana? Atywia i Atywia Daily mają ten sam skład, dlatego nie rozumiem, dlaczego te drugie posiadają jeszcze dopisek o dodatkowym zabezpieczeniu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Basia (anonim, 91.233.71.)
wczoraj

Odpowiedź została usunięta. Powód: jest spamem.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Z firmy Exeltis Poland Sp. z o.o napłynęła informacja, że "druki informacyjne są przygotowywane do kolejnej aktualizacji, w tym również punkt o którym Pani pisze".

Lek Atywia zawiera połączenie 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu. Atywia Daily różni się jedynie tym, że w blistrze są tabletki placebo - nie mają one jednak wpływu na działanie, a jedynie ułatwiają przyjmowanie tabletek. Dzięki nim mniejsze jest ryzyko, że pacjentka zapomni przyjąć pierwszą tabletkę z kolejnego blistra.

Ze względu na to, że przyjmowała Pani lek jednoskładnikowy (Limetic zawiera małą ilość jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego progestagenu – dezogestrelu), ulotka leku Atywia informuje, iż "Pacjentki przyjmujące minitabletki mogą zmienić je na Atywię w dowolnym momencie, a pierwsza tabletka Atywii może być przyjęta następnego dnia o stałej porze." W przypadku preparatu Atywia Daily, zapis jest faktycznie inny: "Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (minitabletka zawierająca wyłącznie progestagen): Można przerwać przyjmowanie minitabletki w dowolnym dniu. Stosowanie leku Atywia Daily można rozpocząć następnego dnia. Należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni."

Sprawdziłam z ciekawości ulotki innych preparatów antykoncepcyjnych o identycznym składzie i większość z nich (m. in. Astha, Bonadea, Dionelle, Dorin, Jeanine) informuje, iż należy stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę), jeśli w ciągu pierwszych 7 dni ich przyjmowania leku utrzymuje się stosunki seksualne. Oczywiście Pani jako pacjentka nie jest i nie powinna być zobowiązana do zapoznawania się z ulotkami leków innych, niż ten, który Pani zażywa.

Nie potrafię się odnieść do przyczyny różnic w zapisach w zakresie interesującej Pani kwestii, dlatego o takie wyjaśnienia poprosiłam podmiot odpowiedzialny za preparat Atywia i materiały dołączane do leku. Jeśli napłynie odpowiedź - dodatkowy wpis zostanie zamieszczony w tym wątku.

Tymczasem załączam dodatkowe opracowania na temat antykoncepcji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji