WoBo (anonim, 89.229.209.)
około 7 dni temu, Warszawa

Jaki antybiotyk wziąć na kaszel?

Czy mogę wziąć antybiotyk w związku z kaszlem?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Antybiotyki to preparaty, które nie leczą kaszlu. Antybiotyki zawierają substancje, które działają na bakterie wywołujące zakażenia górnych lub dolnych dróg oddechowych, układu moczowego czy tkanek miękkich.

Antybiotyki wydawane są z przepisu lekarza zależnie od tego, jakie drobnoustroje wywołują dane schorzenie. Jakikolwiek antybiotyk nie wyleczy każdego zakażenia - musi być umiejętnie dobrany do dolegliwości poprzez badanie fizykalne, wywiad, a czasem poprzedzony wykonaniem wymazu, np. z gardła, celem szczegółowego ustalenia, jakie bakterie zasiedliły dany organ i jaka jest ich wrażliwość na dany antybiotyk.

Pacjent sam absolutnie nie powinien przyjmować antybiotyków. Zażywanie tego środka, który pozostał po poprzedniej terapii lub tego, który akurat ma się pod ręką, prowadzi do rozwoju oporności bakterii, konsekwencją czego w późniejszym etapie leczenia, jest brak jego skuteczności, dłuższy okres rekonwalescencji oraz konieczność przyjmowania wielu leków.

Kaszel jest reakcją odruchową organizmu, spowodowaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w drogach oddechowych. Zależnie od jego rodzaju, kaszel leczy sie specjalnie przeznaczonymi do tego celu lekami (nigdy antybiotykami), także tymi bez recepty.

Jeśli jest to kaszel mokry - upłynniającymi wydzielinę i ułatwiającymi odksztuszanie. W przypadku suchego, nieproduktywnego kaszlu stosujemy leki hamujace odruch kaszlowy.

Kaszel, któremu towarzyszą długo utrzymujące się inne objawy infekcji lub który trwa długo (powyżej dwóch tygodni), powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub internistą, który po osłuchaniu zdecyduje o dalszych badaniach pod kątem zapalenia oskrzeli lub płuc czy astmy, lub o przepisaniu silniejszych leków, np. o działaniu rozszerzającym oskrzela czy silniej wykrztuśnym niż te dostepne w aptece bez recepty.

Proszę pamiętać, ze samodzielnie stosowanie leków na receptę jest niewskazane i może prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet życia działań niepożądanych.

Więcej na temat antybiotyków oraz leczenia kaszlu, pisalismy w naszych artykułach:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kaszel-suchy-i-mokry-jak-go-leczyc
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach