Aga (anonim, 89.64.76.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Jakie leki na astmę można brać przy podejrzeniu COVID-19?

Jestem astmatykiem oskrzelowym media przekazują informacje, że leki na astmę przyspieszają rozwój koronawirusa. Biorę alvesco i atrovent. W przypadku duszności ventolin. Od kilku dni próbuję się dodzwonić do swojego lekarza po poradę, ale może tu będzie szybciej. Czy jeśli jest ryzyko, że mogę mieć ten wirus, to lepiej wyżej wymienionych leków nie brać?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie należy samodzielnie odstawiać żadnych na stałe stosowanych leków jedynie w obawie przed koronawirusem. Proszę zastanowić się, jak poważne konsekwencje może mieć samowolne zaprzestanie terapii astmy w tym momencie. Z dużą pewnością bez leków dojdzie u Pani do pogorszenia funkcji oddechowych.

Jeśli przypuszcza Pani, że może być Pani zakażona koronawirusem, lub ma już Pani jakieś objawy choroby, to została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, na której można zasięgnąć informacji, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590. Można także kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wstępnie można dokonać u siebie samooceny za pomocą poniższego testu:
https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid

Rozumiem, że jest Pani obecnie trudno skontaktować się z lekarzem. Wszystkie alternatywny dotyczące możliwości uzyskania porady lekarskiej w obecnej sytuacji opisujemy w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

Choroby dróg oddechowych mogą powodować cięższy i bardziej niepomyślny przebieg choroby, jeśli w ogóle dojdzie do zakażenia i rozwoju choroby COVID-19. Same leki na astmę tego nie powodują, a przynajmniej nie ma na ten moment wiarygodnych doniesień na ten temat (ja do takich nie dotarłam). W przypadku cięższego przebiegu pacjent podlega hospitalizacji - w szpitalu lekarze decydują, jakie leki podać, a jakie leki odstawić.

Załączam dodatkowe informacje dotyczące koronawirusa - być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa
https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak