Zofia (anonim, 31.183.189.)
około roku temu, Warszawa

Czy mogę stosować Triplixam, jeśli jestem uczulona na sulfonamidy?

Kardiolog zmienił mi co-prestarium na triplixam. Wyczytałam w ulotce, że nie powinny go brać osoby uczulone na sulfonamidy, a taką osoba jestem. Na moje wątpliwości kardiolog radził mi spróbować wziąć 1/4 tabletki i zobaczyć co się będzie działo(?!?), inny lekarz rodzinny stwierdził, że mogę brać, bo to ma mało wspólnego z sulfonamidem. Pytałam dwóch farmaceutów i obydwaj mówili, że nie powinnam brać triplixamu. To co mam w koncu zrobić??? Po biseptolu (30 lat temu) pogotowie zabrało mnie do szpitala.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Lek Triplixam posiada w porównaniu do leku Co-Prestarium dodatkowy składnik - indapamid. To ta substancja należy do grupy leków zwanych pochodnymi sulfonamidowymi z pierścieniem indolowym. Uczulenie na sulfonamidy (także inne niż indapamid) jest zawarte jako oficjalne przeciwwskazanie do stosowania leku Triplixam.

Wiele leków ma budowę sulfonamidową (obecność grup chemicznej SO2-NHx) - są to między innymi niektóre leki przeciwcukrzycowe, przeciwbólowe i moczopędne. Kwestia możliwości wystąpienia krzyżowej reakcji alergicznej pomiędzy tymi lekami a sulfonamidami wykorzystywanymi w terapii zakażeń bakteryjnych nie jest jasna. Ryzyko takie jednak istnieje - stąd zawartość ostrzeżeń w ulotce. Jednocześnie uważa się, że uczulenie na sulfonamidy przeciwinfekcyjne (takie jak Biseptol) w wywiadzie nie oznacza, że z całą pewnością wystąpi również reakcja alergiczna po podaniu leków należących do innych grup terapeutycznych. Wydaje się, że takie skutki są raczej rzadkie. Przypuszczam, że na tej podstawie lekarze, z którymi Pani rozmawiała wyrazili swoją pozytywną opinię na temat możliwości zażywania przez Panią leku Triplixam.

Uważa się, że należy wziąć pod uwagę ciężkość zarejestrowanej reakcji alergicznej na sulfonamidy w przeszłości i rozważenie alternatyw terapeutycznych, jeśli reakcja ta była ciężka. W ocenie przypadku może być pomocna konsultacja z alergologiem specjalizującym się w alergiach lekowych.

Ponadto rozsądne wydaje mi się zalecenia, aby przed podjęciem decyzji o włączeniu tego typu leku u osoby uczulonej na sulfonamidy, rozważyć przyjęcie niewielkiej dawki testowej leku, ale w warunkach monitorowanych. Oznacza to zażycie niewielkiej ilości leku w obecności lekarza i pielęgniarki dysponujących środkami, aby udzielić pomocy w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.

Podsumowując - ze swojej strony mogę przedstawić powyższe informacje oraz porady. Nie leży natomiast w moich kompetencjach podważanie decyzji lekarzy czy opinii innych specjalistów. Proszę jednak zwrócić uwagę, że najprawdopodobniej Pani terapia przeciwnadciśnieniowa wymaga uzupełnienia - jeśli nie poprzez dodatek indapamidu, to ewentualnie innej substancji w celu unormowania ciśnienia.

Załączam dodatkowe informacje, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba