Katarzyna (anonim, 31.60.3.)
około 12 dni temu, Warszawa

Czy ibuprofen powoduje, że jestem w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa?

Dzień dobry. Od 9, dni przyjmuję poza antybiotykiem , przepisany przez lekarza Ibum. Ostatnie informacje donoszą jednak , że przyjmowanie tego typu lek może spowodować zwiększenie receptorów ACE 2, z którymi wiąże się koronawirus. Czy po takim czasie jestem w grupie ryzyka? Mam 37 lat, antybiotyk biorę od 9 dni , AMOKSIKLAV na kaszel i katar. Dziękuję bardzo za pomoc

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W dniu dzisiejszym (18.03.2020) pojawił się komunikat Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych odwołujący się do informacji Europejskiej Agencji Leków: "Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii."

Na ten moment nie ma zaleceń, aby pacjenci przerywali leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (takimi jak ibuprofen). W obecnej sytuacji jednak zalecane jest stosowanie ich w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres.

Należy przygotować się, że zbadanie sprawy potencjalnego wpływu różnych leków na ryzyko zachorowania i ewentualnie cięższego przebiegu COVID19 będzie trwało w czasie. Dopiero większa liczba testów i obserwacji pozwoli w sposób pewny odpowiedzieć na pytanie takie, jak Pani - czy, po jakim czasie lub po jakich dawkach leki mogą mieć wpływ na infekcje wywoływane przez SARS-CoV-2.

Załączam dodatkowe informacje na temat koronawirusa, być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa
https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac