Anetaa123 (anonim, 46.174.214.)
około 17 dni temu, Warszawa

Jakie mogą być skutki przerwania kuracji lekiem Ebilfumin po przyjęciu 5 tabletek?

Córka wzięła 5 tabletek leku Ebilfumin, ale miała bóle brzucha i biegunkę, bolały ją nogi i była strasznie dziwna.. Lek odstawiłam, córka już nie gorączkuje został katar i kaszel. Czy mogą być jakieś skutki tego że lek został odstawiony?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Ponieważ lek Ebilfumin jest dostępny wyłącznie na receptę, o jego stosowaniu zawsze musi zdecydować lekarz.
Jeśli lekarz rzeczywiście ma obawy, że Państwa córka mogła w trakcie wizyt inhalacyjnych zarazić się grypą od innego dziecka, takie postępowanie wydaje się zasadne, tym bardziej, że uczestnicząc w inhalacji Państwa pociecha była osłabiona poprzednimi chorobami.
Jeśli chodzi o zasadność przyjmowania leku przez Pana ciężarną żonę, bardzo proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, nawet telefonicznie i zapytać , czy przyjmowanie leku jest konieczne. Zgodnie z Kartą Charakterystyki Produktu Leczniczego Ebilfumin:
"Kobiety w ciąży mogą przyjmować lek Ebilfumin po rozpatrzeniu dostępnych danych o bezpieczeństwie, patogenności krążącego wirusa i chorobie zasadniczej kobiety w ciąży. " Dlatego tym bardziej zachęcam do kontaktu z lekarzem, przed zastosowaniem leku u żony.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, istotnie, lek Ebilfumin posiada tak owe, jednak proszę pamiętać, iż nie u każdego muszą one wystąpić.
Przechorowanie i powikłania po grypie mogą być bardziej niebezpieczne, niż skutki uboczne stosowania leku. Dlatego jeśli nadal zastanawia się Pan, czy przyjmować lek profilaktycznie, proszę jeszcze raz porozmawiać ze swoim lekarzem i przedstawić mu swoje obawy.

Przesyłam link do naszego opisu leku Ebilfumin:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki

oraz informacji, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ciaza-i-dziecko
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-szybko-wyleczyc-grype

Adam (anonim, 5.184.98.)
około 11 dni temu

Czy istnieje potrzeba przyjmowanie leku ebilfumin jeśli jeszcze nie jest się chorym na grypa? Byłem z 2, 5 letnia córką w szpitalu na zapalenie płuc (dodam że miesiąc wcześniej też byliśmy na zapalenie płuc), wcześniej nie chorowała jakoś często, może raz. Chodziliśmy na inhalacje z dzieckiem chorym na grypę typu a, byliśmy dwa razy po 5minut.lekarz nam zalecil ten lek i nie wiem czy to bardziej nie osłabi odporności córki, dodam że w domu mam żonę w 37 tygodniu (wszystko ok z żoną i dzidzią w brzuchu) i jak wrócę z córką to i żona ma przyjmować.. Czytałem skutki uboczne i się przestraszyłem.. Co Wy o tym myślicie??

Przede wszystkim na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie należy odstawiać leku na własną rękę. W tej chwili funkcjonują sprawne mechanizmy telefonicznej konsultacji z lekarzem, który doradzi, co powinna Pani zrobić w takiej sytuacji. Spadek gorączki u dziecka nie jest gwarancją, iż w organizmie został zwalczony wirus grypy. Tylko pełna kuracja lub zmiana jej na inną mogą gwarantować sukces w walce z chorobą.

Nie ma żadnych działań niepożądanych, jeśli przyjmowanie leku Ebilfumin zostało przerwane. Jeśli jednak przerwanie przyjmowania Ebilfumin nastąpiło wcześniej, niż zalecił to lekarz, objawy grypy
mogą powrócić, dlatego zawsze należy ukończyć leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza, a w przypadku działań niepożądanych skonsultować je.

Ebilfumin jest lekiem przeciwwirusowym zawierającym substancję czynną oseltamiwir. Lek działa w szczególności na wirusa grypy, blokując niektóre enzymy zwane neuramidazami, znajdujące się na jego powierzchni. Po ich zablokowaniu wirus nie może się rozprzestrzeniać.

Załączam link do śledzenia dostępności leku Ebilfumin w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki/apteki/w-warszawie

oraz materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-szybko-wyleczyc-grype
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-przeziebienie
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane