Kapa (anonim, 37.47.141.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Który lek jest lepszy: Lavistyna, czy Artigo?

Dzień dobry, chciałabym wiedzieć, który jej jest lepszy Lavistyna czy Artigo ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 2 miesięcy temu

Zarówno lek Lavistina, jak i lek Artigo są preparatami stosowanymi z przepisu lekarza. Tylko on może podjąć decyzję, który lek będzie bardziej odpowiedni dla danego pacjenta.

Lavistina zawiera jako substancję aktywną betahistynę, która jest syntetycznym analogiem histaminy, silnym antagonistą receptora H3 i słabym agonistą receptora H1 w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania leku jest choroba Meniere'a charakteryzująca się zawrotami głowy, utratą słuchu, szumem w uszach i nudnościami.
Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/42586/lavistina-tabletki/ulotka

Z kolei lek Artigo jest dwuskładnikowym preparatem leczniczym zawierającym cynaryzynę i dimenhydrynat. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, cholinolityczne, przeciwwymiotne i przeciw zawrotom głowy. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie objawowe zwrotów głowy różnego pochodzenia.

Cynaryzyna "poprawia" krążenie mózgowe i stosuje się ją zazwyczaj w kombinacji z innymi lekami. W przypadku preparatu Artigo, jest to dimenhydrynat - lek przeciwhistaminowy i przeciwwymiotny, który hamuje także odruchy błędnikowe. Najbardziej popularnym lekiem zawierającym dimenhydrynat jest Aviomarin, który stosuje się w chorobie lokomocyjnej.

Reasumując, postępowanie w przypadku zawrotów głowy (rozumiem, że o takim problemie Pani pisze) skierowane jest przede wszystkim na wykrycie przyczyn tych dolegliwości. Ułatwia to wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego, o ile jest ono możliwe. Równolegle stosuje się leki, których zadaniem jest łagodzenie objawów. Na koniec wprowadza się postępowanie rehabilitacyjne w celu poprawy funkcji układu przedsionkowego (równowagi).

W badaniach, do których udało mi się dotrzeć porównywano Symtiver (oryginał leku Artigo) z betahistyną, w leczeniu zapalenia nerwu przedsionkowego, niewydolności kręgowo-podstawnej oraz mieszanych zespołów w obwodowych zaburzeniach układu przedsionkowego. Preparat podawany przez 4 tygodnie wykazywał większą skuteczność niż betahistyna w zmniejszaniu zawrotów głowy oraz towarzyszących zaburzeń autonomicznych. Podkreślana jest skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Załączam ulotkę leku Symtiver:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/100233/symtiver-tabletki/ulotka

Ostatecznie decyzję i tak podejmie lekarz. Proszę się stosować do jego zaleceń.

Polecam nasz artykuł na temat szumów usznych:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-szumow-usznych