Andrzej (anonim, 31.0.46.)
około roku temu, Warszawa

Czy mogę wziąć Sulpiryd lub Arketis, gdy skończył mi się lek Venlectine?

Skaczyl mi sie Venlectine a nie mam mozliwosc isc do lekarza a mam w domu sulpiryd lub i arketis czy do momentu pojscia do lekarza mozna zamiennie brac ktorys z nich przez pare dni? Te leki bralem poprzednio

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie, nie może Pan przyjmować leków Sulpiryd oraz Arketis w zamian za Venlectine, ponieważ preparaty te nie są odpowiednikami i nie mogą być stosowane zamiennie.

Każdy z tych leków należy do zupełnie innej grupy i wywołuje odmienne działanie terapeutyczne.

Venlectine zawiera wenlafaksynę i jest środkiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI).
Leki z tej grupy stosowane są w leczeniu depresji oraz innych chorób, takich jak zaburzenia lękowe.

Sulpiryd jest lekiem o działaniu przeciwpsychotycznym. Wywiera również działanie przeciwdepresyjne.

Paroksetyna - substancja czynna leku Arketis - jest stosowana w leczeniu depresji lub zaburzeń lękowych u osób dorosłych.

Jeśli brał Pan te leki poprzednio, a zostały one odstawione oznacza to, że lekarz miał ku temu konkretne powody, więc nie należy wdrażać ich ponownie.
Mało tego, nie należy przerywać leczenia, zmniejszać dawki leku Venlectine czy zmieniać go samodzielnie na inny lek bez konsultacji z lekarzem.
Jeżeli lekarz uzna, że można odstawić lek Venlectine, to poinformuje Pana, w jaki sposób stopniowo zmniejszać dawkę, przed całkowitym zaprzestaniem leczenia.

U pacjentów odstawiających lek Venlectine, zwłaszcza po nagłym przerwaniu leczenia jak w Pana przypadku lub zbyt szybkim zmniejszeniu dawki, mogą wystąpić działania niepożądane. U niektórych pacjentów mogą wystąpić takie objawy, jak uczucie zmęczenia, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, ból głowy, bezsenność, koszmary senne, suchość w ustach, utrata apetytu, nudności, biegunka, nerwowość, pobudzenie, stan splątania, dzwonienie w uszach, mrowienie lub (rzadko) drętwienie, osłabienie, pocenie się, drgawki lub objawy grypopodobne.

Jak Pan widzi, nie powinien Pan dopuścić do tego, aby lek się Panu skończył - może to grozić opisanymi wyżej skutkami.

W obecnej sytuacji doraźnym rozwiązaniem może być udanie się po godzinie 18:00 do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej, gdzie przedstawi Pan opisaną sytuację i poprosi lekarza o wypisanie leku.

Załączam artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-poradzic-sobie-z-nerwica