andree (anonim, 83.6.147.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy to jest lobby lekarsko producentckie czy ja się nie znam

Mam niestety nadciśnienie i kardiolog leczy mnie Exforge HCT 10/160/25. ten lek nie jest refundowany i pieruńsko drogi (ok 100 zł na miesiąc). Sprawdziłem skład i okazuje się że jego składniki są refundowane i ok 10 krotnie tańsze. Gdy zaproponowałem lekarzowi modyfikację otrzymałem zwrotnie info że to bardzo dobry lek i brak jego dalszej reakcji czy wytłumaczenia. Amlodypina + walsartan są łączone i refundowane do tego dodać popularny hydrochlorotiazyd i mamy nierefundowany Exforge HCT.
Niestety leki te są na receptę a lekarz nie reaguje.
Czy rzeczywiście połączenie w Exforge HCT czyni cuda a zjedzenie tego samego jako np Avasart i Hudrochlorotiazyd już nie chociaż dawka dokładnie się zgodzi.
Proszę o wyjaśnienie osoby która się na tym zna, ja jestem po polibudzie.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

stosowanie tabletki złożonej tzw. polypill zawierającej kilka substancji leczniczych w jednym preparacie to przede wszystkim wygoda pacjenta i lepsze stosowanie się do zaleceń lekarskich - łatwiej jest pamiętać o przyjęciu jednego leku niż trzech, spada także ryzyko pominięcia lub pomylenia tabletek.
W przypadku chorych, którzy są bardzo niesystematyczni w stosowaniu leków takie połączenie może rzeczywiście przełożyć się na lepszą kontrolę ciśnienia poprzez fakt, że lek jest chętniej, regularnie, w odpowiednich dawkach przyjmowany.
Natomiast nie ma różnicy w działaniu farmakologicznym amlodypiny, walsartanu i hydrochlorotiazydu.
Trudno mi uzasadnić brak otwartości lekarza na Pana pytania i sugestie. Jeśli nie ma Pan zaufania, iż podejmuje on decyzje terapeutyczne w Pana najlepszym interesie, również tym ekonomicznym, to pozostaje jedynie skonsultować się z innym specjalistą.
Jeśli ma Pan przyjmować wszystkie trzy substancje, to można również osobno amlodypinę (wiele preparatów po zniżce to koszt poniżej 3-5 złotych) plus połączenie walsartanu z hydrochlorothiazydem (koszt zależy od dawek i producenta, ale również można znaleźć leki o koszcie poniżej dziesięciu złotych po refundacji).
Ostatecznie kształt i zawartość recepty zależą jednak od lekarza, tym bardziej warto, aby pomiędzy leczącym a pacjentem była dobra nić porozumienia.

Pozdrawiam serdecznie!