Magdalena (anonim, 37.248.50.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jaka jest gwarancja, że szczepionka Varilrix pojawi się w kwietniu? Czy pierwsza dawka chroni przed zachorowaniem czy nic nie daje?

Ponieważ producent cały czas przekłada termin dostępności to jaka jest gwarancja że będzie ona dostępna w kwietniu? Co jeśli nie będzie a muszę przyjąć drugą dawkę bo jedna podobno nic nie daje

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niestety, nie mamy żadnej gwarancji, że szczepionka Varilrix pojawi się w hurtowniach w określonym przez producenta terminie. Jest on orientacyjny i może w każdej chwili ulec zmianie.

Udało mi się skontaktować z kilkoma lekarzami, aby zasięgnąć opinii, w jakim stopniu pierwsza dawka chroni przed zachorowaniem i jest to blisko 90%, a więc bardzo dużo.
Osobiście spotkałam się już z małymi, przedszkolnymi pacjentami, którzy po podaniu pierwszej dawki nie zachorowali podczas zachorowań rówieśników z grupy, więc jestem zdania, w dodatku potwierdzonego przez lekarzy, że jedna dawka ma duży wpływ na ochronę dziecka.

Materiały udostępnione personelowi medycznemu przez producenta szczepionki Varilrix nie zawierają informacji, jaki może być maksymalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki. W Karcie Charakterystyki Produktu Leczniczego możemy znaleźć wskazówkę, że minimalny odstęp to 6 tygodni.

Pragnę zaznaczyć także, że o terminie podania drugiej dawki szczepionki decyduje, między innymi, sytuacja zdrowotna pacjenta czy inne zabiegi, które zostały lub zostaną wykonane u osoby poddawanej szczepieniu (np. podanie innych szczepionek, leków, przetoczenia krwi, zwiększone narażenie na kontakt z osobą chorą na ospę wietrzną), dlatego, w mojej opinii, ciężko jest podać jeden uniwersalny dla wszystkich odstęp czasowy.

W Pani przypadku, najlepiej skontaktować się z lekarzem rodzinnym i zapytać, do kiedy maksymalnie może się Pani zaszczepić. Aktualnie szczepionka nie ma żadnej alternatywy.

Załączam materiały, które być może będą przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/blog/dwa-miesiace-po-kryzysie-lekowym-czy-leki-wrocily-do-aptek
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/kalendarz-szczepien-dla-dzieci-i-niemowlat
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-wyslac-dziecko-na-ospa-party
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/szczepienie-przeciwko-polpascowi

oraz dołączam opis leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81391/varilrix-iniekcja