Magda (anonim, 83.28.227.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy lek Tamivil może powodować opryszczkę narządów płciowych?

Czy po leku Tamivil może wystąpić opryszczka narządów płciowych? W ulotce skutkiem ubocznym jest opryszczka pospolita. Czy jeśli czasem wyskakuje mi opryszczka na ustach po tym leku może się pojawić też na narządach?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Rzeczywiście, opryszczka pospolita występuje średnio u co dziesiątej osoby przyjmującej lek Tamivil. Wykwity mogą pojawić się zarówno na wargach czy w jamie ustnej, jak i na narządach płciowych.
Wirus po wniknięciu do organizmu nie znika, a w sprzyjających warunkach (np. podczas choroby, osłabienie, stresu), namnaża się, powodując zakażenie, co możemy zauważyć jako zmiany na skórze w postaci pęcherzyków.
Skoro opryszczka wargowa występowała u Pani już wcześniej, zapewne jest Pani nosicielem wirusa HSV-1, który najczęściej atakuje górne części ciała. Teraz podczas choroby mogło dojść do zakażenia HSV-2 lub rozwoju HSV-1 (który choć odpowiedzialny jest za rozwój opryszczki wargowej, w rzadkich przypadkach może powodować również opryszczkę narządów płciowych).
Niestety ciężko mi stwierdzić, który typ wirusa wywołał u Pani zakażenie.
Pewne jest natomiast, iż opryszczka która Pani dokucza może nie być spowodowana zastosowaniem leku, a osłabieniem organizmu w trakcie trwania choroby.
W takiej sytuacji, konieczna jest odpowiednia kuracja przeciwwirusowa. O tym, jak poradzić sobie z opryszczką piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-skutecznie-leczyc-opryszczke

W razie gdyby zmiany były rozległe i trudno gojące, warto skontaktować się również z lekarzem ginekologiem lub wenerologiem.

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97266/tamivil-tabletki
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-nie-zarazic-sie-choroba-weneryczna