Kaki1124 (anonim, 5.173.235.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy leki stosowane w przebiegu infekcji mogą spowodować zwiększony apetyt u dziecka?

Dzień dobry, moja 2 letnia córka przez 3 ostatnie tygodnie chorowala miala pseudokrupa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i obustronne zapalenie ucha stosowalam po wizytach cotygodniowych u lekarzy
1 tydzien
inhalacja nebud,dicoflor,amotaks,deflegmin,solik,nasivin kids i fenistyl
2 tydzien
dicoflor, polowe nebbudu, amotaks,zyrtec
3 tydzien
Dicoflor, inhalacja nebbud,Augmentin,clemastinum,
Sinecod, tabletki encorton, tantum verde i ibufen forte
Bardzo duzo po tych wszystkich lekach je w nocy budzi sie co 2 godziny na mleko zje po 120 ml nutramigenu w dzien znowu najmniej 3 razy sie wypróżnia ktory lek to spowodowal i kiedy to minie czy mozna to czyms zmienic?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Z Pani wpisu wynika, że córka w krótkim czasie przyjęła co najmniej kilkanaście różnych leków i przeszła kilka poważnych infekcji. Obawiam się, że w tej sytuacji stwierdzenie z całą pewnością, że wzmożony apetyt to działanie niepożądane któregoś z wymienionych preparatów nie jest możliwe.

Leki stosowane tylko miejscowo (np. krople do nosa czy aerozole do gardła) mają znikomy potencjał wywoływania ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Spośród wymienionych lekarstw zwiększone łaknienie opisywane jest jako możliwe działanie niepożądane leku Fenistil (ten jednak był przyjmowany przeszło 3 tygodnie temu) oraz leku Encorton.

Działania niepożądane leków mogą, chociaż nie muszą wystąpić przede wszystkim w okresie ich stosowania. Odstawienie leków w większości przypadków wiąże się z ustępowaniem działań niepożądanych w niedługim czasie. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach skutki uboczne mogą utrzymywać się długotrwale w formie powikłań po leczeniu.

Nie można także wykluczyć, że organizm dziecka po prostu domaga się zwiększonej ilości kalorii, aby zregenerować się po trzech tygodniach choroby. Może Pani spróbować podać bardziej sycącą kolację.

Jeśli jest Pani zaniepokojona zmianą w zachowaniu dziecka czy ilością przyjmowanego pokarmu, to proszę skontaktować się z pediatrą.

Załączam dodatkowe materiały, które mogą być pomocne, w tym informację o potrzebie zgłaszania działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach