Ania (anonim, 31.0.121.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy w ciąży można zażywać Arechin lub Plaquenil?

Brałam Arechin a od kilku tygodni plaquenil podejrzewam że jestem w ciąży czy muszę odstawić lek i czy przez to że od roku biorę takie leki może wpłynąć negatywnie na dziecko

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 7 miesięcy temu

13 marca 2020 roku lek Arechin 250 mg otrzymał nowe wskazanie terapeutyczne: "Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2”.

Produkt jest wytwarzany w zakładach produkcyjnych Adamed Pharma w Polsce i będzie dostępny dla pacjentów wymagających leczenia tym produktem.

Firma zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia.

Stwierdzono, że chlorochina przenika przez łożysko w związku z czym nie można wykluczyć wpływu na płód. W związku z tym stosowanie chlorochiny lub hydroksychlorochiny w okresie ciąży wymaga uważnego rozpatrzenia wszystkich "za i przeciw". W zależności od choroby i stopnia jej nasilenia lekarz podejmuje decyzję, czy potencjalna korzyść dla matki przewyższają ryzyko dla nienarodzonego dziecka. Zawsze przy tym rozważa się, czy istnieją terapie alternatywne i jak ewentualnie nieleczona choroba u ciężarnej może wpłynąć zarówno na nią samą, jak i na jej dziecko. W niektórych przypadkach skutki przerwania terapii mogą być gorsze (na przykład poprzez wystąpienie zaostrzeń, które mogą negatywnie wpływać na czas trwania ciąży), niż potencjalne niepożądane działania leku (badania na zwierzętach wskazują na możliwe problemy neurologiczne).

Takie informacje mogę Pani przekazać z farmaceutycznego punktu widzenia. Natomiast decyzję co do ewentualnego wycofania terapii w związku z podejrzeniem (i ewentualnym późniejszym potwierdzeniem) ciąży, może podjąć zgodnie ze swoimi kompetencjami lekarz. Jeśli przypuszcza Pani, że może być Pani w ciąży, powinna Pani skontaktować się ze specjalistą, który przepisał Pani lek. Przypuszczam, że lekarz może doradzić, aby z podjęciem decyzji wstrzymać się do czasu wykonania testu ciążowego, dlatego wskazane byłoby jego wykonanie, jak tylko pojawi się taka możliwość:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic

Plaquenil zawiera hydroksychlorochinę. Jest lekiem stosowanym w zapobieganiu i leczeniu malarii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i tocznia rumieniowatego. Załączam jego opis:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62145/plaquenil-tabletki-powlekane

Załączam również artykuły na temat schorzeń w przypadku których Plaquenil znajduje zastosowanie, być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62145/plaquenil-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62145/plaquenil-tabletki-powlekane
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-sie-chronic-przed-malaria
https://www.gdziepolek.pl/tematy/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs
https://www.gdziepolek.pl/tematy/toczen-rumieniowaty-czy-da-sie-wyleczyc