Majka (lat 44) (anonim, 5.173.169.)
około roku temu, Warszawa

Czy lek Famogast może wywoływać biegunkę i czym ewentualnie mogę go zastąpić?

Dzień dobry,
Mam refluks żołądkowo-przełykowy. Przez lata pomagał mi ranigast max, teraz wspieram się Famogastem 40 mg. Nie działa na mnie tak skutecznie jak ranitydyna. Od pewnego czasu pojawiają się u mnie biegunki. Nie codziennie, raz na kilka dni. Famogast biorę prawie codziennie, jednak o różnych porach, nie mogę z pewnością stwierdzić, że następuje to zawsze po zażyciu tabletki. Niezależnie jednak od tego pragnę zapytać, czy to może być od Famogastu? Przyznaję, że czasem odczuwam też lekki ból/dyskomfort w środkowej części nadbrzusza po posiłku. Biegunki nie są ani z krwią ani ze śluzem. Czy spotkali się Państwo w swojej praktyce z podobnymi reakcjami na ten lek? Jeśli to od Famogastu czym, tym razem, mogę go zastąpić. Nie myślę o lekach z grupy IPP. Bardzo proszę o odpowiedź, serdecznie pozdrawiam,

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niestety wśród działań niepożądanych stosowania leku Famogast 40 mg można wyróżnić zaburzenia żołądka i jelit, tj. biegunkę, a także uczucie dyskomfortu lub pełności w jamie brzusznej i wzdęcia. Objawy te pojawiają się u więcej niż 1 osoby na 100 leczonej tym lekiem. Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/29155/famogast-tabletki-powlekane/ulotka

Osobiście uważam, że powinna się Pani udać do swojego lekarza i zgłosić wyżej wymienione dolegliwości. Lekarz pomoże także dobrać odpowiednie leki i wykluczyć inne dolegliwości zdrowotne.

Opierając się na wytycznych należy pamiętać, że leczenie choroby refluksowej wymaga kompleksowego podejścia. Znaczenie mają nie tylko stosowane leki, ale także postępowanie niefarmakologiczne, polegające na zmianie trybu życia i nawyków żywieniowych. Przede wszystkim zaleca się obniżenie wartości wskaźnika masy ciała (BMI). Podobno już zmiana jego wartości o 3,5 jednostki powoduje zmniejszenie objawów refluksu nawet o 40%. Z codziennej diety należy wyeliminować produkty nasilające objawy choroby, tj. kawę, herbatę, alkohol, czekoladę, napoje gazowane, tłuste i pikantne potrawy. Palenie tytoniu także nie jest wskazane. Wśród innych niefarmakologicznych metod można wyróżnić pewne modyfikacje życia codziennego, np. uniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm, unikanie pozycji leżącej przez 2-3 godziny po ostatnim posiłku, wyeliminowanie wieczornych przekąsek, intensywnego wysiłku fizycznego po posiłku czy też obcisłych ubrań.
Jeżeli zaś chodzi o farmakologiczne metody, to podstawą są leki zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych, alkalizujące i prokinetyki. Najczęściej stosuje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. omeprazol, pantoprazol. Leczenie zasadnicze trwa nawet do 8 tygodni, później wprowadza się leczenie podtrzymujące. Niestety około 30% pacjentów nie jest wrażliwa na tę grupę leków.
Wśród leków prokinetycznych, obecnie w Polsce znalazł zastosowanie lek o nazwie itopryd (np. Prokit, Zirid). Przyspiesza on opróżnianie żołądka i usprawnia motorykę przewodu pokarmowego. Jest to lek wyłącznie na receptę lekarską. Jeżeli zaś chodzi o leki alkalizujące to w aptekach może Pani znaleźć duży ich wybór. Mają one za zadanie zobojętnić treść żołądkową, np. Alugastrin, Rennie czy wyrób medyczny Gastrotuss. Z ziołowych preparatów możemy wyróżnić, np. Tabletki przeciw niestrawności Labofarm.

Reasumując, sugeruję wizytę u gastrologa i kompleksowe podejście do problemu z chorobą refluksowo - żołądkową.

Ranitydyna (Ranigast) i famotydyna (Famogast) są lekami z tej samej grupy (antagoniści receptora H2). W Polsce nie ma zarejestrowanych innych leków z tej grupy. Dodatkowo leki te stopniowo zostały wyparte przez bardziej skuteczne leki z grupy IPP. Ranitydyna jak wiadomo, w ostatnim czasie została wycofana z aptek.

Polecam nasze artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-radzic-sobie-ze-zgaga