Peggy (anonim, 193.104.45.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy stosując HTZ można przyjmować suplementy diety z izoflawonami sojowymi?

Czy stosując hormonalną terapię zastępczą (Trisequens) można jednocześnie przyjmować leki/suplementy zawierające izoflawony sojowe? Czy może te preparaty działają synergistycznie i nie jest to zalecane? Moja mama przyjmuje HTZ, jednak od pewnego czasu ma problemy z zasypianiem. Po konsultacji lekarskiej otrzymała bardzo silny lek, który miał ułatwiać zasypianie (wskazania: padaczka, bóle neuropatyczne, depresja), jednak czuła się po nim fatalnie i odstawiła. Czy preparaty na bazie izoflawonów sojowych mogą pomóc w tej sytuacji?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli istnieje podejrzenie, że bezsenność jest działaniem niepożądanym leku Trisequens, to warto porozmawiać z lekarzem na temat zmiany preparatu stosowanego w ramach HTZ. Wprawdzie Trisequens według deklaracji producenta może powodować bezsenność bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 kobiet), jednak nie można całkowicie wykluczyć, że właśnie u Pani mamy takie skutek uboczny się pojawił. Z drugiej strony u wielu kobiet jakość snu po rozpoczęciu uzupełniania hormonów w ramach HTZ poprawia się - bezsenność jest efektem raczej nieoczekiwanym.

Uważa się, że w przypadku zaburzeń snu kluczowe jest odnalezienie ich przyczyny. Można natknąć się na informacje, że zaburzenia snu podczas stosowania HTZ, ale także ogólnie w okresie menopauzy, mogą wynikać nie tyle z wpływu hormonów, co z czynników psychologicznych. Niekiedy kobiety, którym lekarz przepisał HTZ mają trudności z pogodzeniem się, że wchodzą w okres przekwitania, spada ich samoocena, może pojawić się spadek nastroju, depresja, a wraz z nią - problemy ze snem. Nie jestem w stanie ocenić, czy ten problem może rzeczywiście dotyczyć Pani mamy, ale przedstawione fakty pozwalają wziąć taką ewentualność pod uwagę.

Czy można zastosować jakieś preparaty ziołowe? Przypuszczam, że można podjąć taką próbę, zwłaszcza, że mama jest niechętna stosowaniu silniejszych leków. Ważne, aby produkty tego typu nie zawierały ziela dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum), ponieważ może on indukować metabolizm hormonów. Obecnie jest to składnik raczej rzadko stosowany, ale warto sprawdzić przed zakupem.

Jeśli dolegliwości będą się utrzymywały - można poradzić się swojego lekarza rodzinnego, skonsultować się z innym ginekologiem oraz rozważyć wizytę u psychiatry.

Peggy (anonim, 193.104.45.)
około miesiąca temu

Dziękuję za odpowiedź. Największym problemem są trudności z zasypianiem, które pojawiły się od momentu stosowania HTZ. Mama stosowała lek krótko (Linefor), jednak czuła się po nim bardzo źle - opuchnięta, niewyspana, skołowana, miała bardzo mocno przekrwione oczy. Nie wiem, na jakiej podstawie lek został przepisany. Pani doktor chwaliła się jednak, że "jej oraz innym pacjentom pomaga". Mama boi się stosować tak silny lek.
Może jest jakaś ziołowa alternatywa, która ułatwi zasypianie i nie będzie wchodzić w interakcję z HTZ? U kogo w razie czego można szukać pomocy?

Preparaty zawierające izoflawony sojowe mają za zadanie dostarczać do organizmu fitoestrogeny - związki roślinne działające na podobieństwo estrogenów występujących w organizmie kobiety. Siła ich działania jest jednak dużo mniejsza niż preparatów farmakologicznych.

Preparaty te mogą stanowić alternatywę, jeśli kobieta nie może lub nie chce stosować leków hormonalnych, albo w sytuacji, kiedy objawy nie są bardzo nasilone i lekarz nie widzi wskazań, aby zalecić silniejszy produkt. W sytuacji, kiedy pacjenta ma już zaleconą i stosuje hormonalną terapię zastępczą, przyjmowanie dodatkowo tego typu preparatów nie znajduje w mojej opinii uzasadnienia. Dodatkowe wyjaśnienia poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Rozumiem, że mama odstawiła lek zalecony na bezsenność z powodu złego samopoczucia - w niektórych przypadkach skutki uboczne mogą być przyczyną przerwania terapii, jednak wydaje mi się, że ta decyzja bez konsultacji z lekarzem mogła być przedwczesna. W niektórych przypadkach działania niepożądane są bardziej nasilone na początku terapii, czasami pomaga dostosowanie dawki. O problemie bezsenności można przeczytać poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/bezsennosc

Załączam dodatkowe informacje o leku Trisequens:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/79997/trisequens-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/79997/trisequens-tabletki-powlekane/ulotka
oraz nasze artykuły na temat HTZ i menopauzy - być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/htz-hormonalna-terapia-zastepcza-w-menopauzie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/menopauza-jak-zmniejszyc-dolegliwosci