mrn (anonim, 5.173.112.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jaki powinien być odstęp czasowy pomiędzy zażyciem leku Zaldiar, a wypiciem alkoholu?

Jaki musi być odstęp czasowy między zażyciem leku Zaldiar a wypiciem alkoholu?
Wczoraj o 22 wzialem 2 tabletki zaldiaru, kiedy moge pic alkohol ? np 3 piwa , a kiedy np 40% ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W trakcie stosowania leku Zaldiar nie należy pić alkoholu. Może to powodować niekorzystne interakcje (wpływ na działanie leku i zdrowie pacjenta). Interakcja może wystąpić zarówno w związku z zawartością w leku Zaldiar tramadolu, jak i paracetamolu. Alkohol można spożywać dopiero po zakończeniu terapii lekiem Zaldiar, najbezpieczniej po czasie, w którym nie ma już w organizmie składników czynnych tego preparatu. Z Pana wpisu nie wynika, czy stosuje Pan lek systematycznie, czy też przyjął Pan lek doraźnie.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ryzyko interakcji (wzajemnego niekorzystnego działania) jest tramadol. Okres półtrwania (czas, po którym stężenie spada do połowy) związku odpowiedzialnego za działanie tramadolu (O-demetylotramadolu), wynosi około 7 godzin (niektóre materiały podają dłuższy okres półtrwania - osobniczo nawet do 9,6 godzin). Oznacza to, że w przypadku przerwania kuracji lekiem Zaldiar, organizm będzie całkowicie "oczyszczony" z tej substancji po około 35-48 godzinach.

Okres półtrwania paracetamolu wynosi około 2 do 3 godzin u osób dorosłych, dlatego ten składnik nie ma aż takiego znaczenia, jeśli lek przyjął Pan wczoraj (minęła już przeszło doba) i nie będzie Pan zażywał kolejnych dawek Zaldiaru. Natomiast warto zauważyć, że łączne przyjmowanie paracetamolu i alkoholu może mieć niekorzystny, toksyczny wpływ na wątrobę.