Dora (anonim, 31.0.64.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy lek Mel w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej można od razu połknąć?

Tabletki mel czy można połykać choć są do rozpuszczenia w jamie ustnej. Czy sa przeciwzkazania.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Lek Mel jest w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić by uległa rozpuszczeniu, a następnie połknąć.

Już sam kontakt ze śliną powoduje jej rozpadnięcie. Dopiero wtedy jest możliwość łatwego jej połknięcia. Aby tabletka się rozpadła potrzebna jest wilgoć. Jama ustna, przełyk, żołądek - nie brakuje tam wilgoci. W mojej opinii jeżeli tabletka od razu zostanie połknięta, nic złego się nie stanie, tylko pytanie po co wtedy stosować taką formę leku?

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej - ODT - to bardzo wygodna forma leku, która pozwala na zażycie leku w sytuacji gdy, np. nie będziemy mieli możliwości użyć płynów do popicia lub gdy mamy problemy z przełykaniem leków (dysfagia). Tabletka jest bardzo delikatna i powinna być od razu zażyta po wyjęciu z opakowania. W momencie kontaktu ze śliną, tabletka ulega od razu rozpadowi. Według Farmakopei X tabletka ODT przed połknięciem ulega szybkiemu rozproszeniu. Według wymagań FDA z 2008 roku, czas rozpadu powinien być poniżej 30 sekund.

Załączam ulotkę leku Mel
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89724/mel-tabletki-ulegajace-rozpadowi-w-jamie-ustnej/ulotka

Zachęcam do pogłębiania wiedzy:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/bol-miesni-i-stawow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-pozbyc-sie-zakwasow